Deloitte: dyrektorzy finansowi optymistycznie o polskiej gospodarce
Dyrektorzy finansowi (CFO) wskazują na dobre prognozy dla polskiej gospodarki w 2016 roku, a połowa z nich uważa, że wzrost PKB będzie w granicach 2,6-3,5 proc. - wynika z przedstawionego we wtorek raportu firmy Deloitte z października br.
2015-12-08, 11:51
Jak wynika z kolejnej edycji międzynarodowego badania dyrektorów finansowych "CFO Survey", przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w 2016 roku sytuacja polskiej gospodarki będzie dobra i to mimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej w Europie i na Bliskim Wschodzie.
- Dziewięciu na dziesięciu badanych przewiduje, że wzrost PKB w najbliższych miesiącach nie przekroczy 3,5 proc., z czego blisko 50 proc. jest zdania, że będzie on w przedziale 2,6-3,5 proc. Aż 56 proc. CFO uważa, że poziom niepewności ekonomicznej w Polsce jest standardowy. To znacząco lepszy wynik od osiągniętego wśród CFO z innych krajów Europy Zachodniej, spośród których około 70 proc. uważa, że niepewność ta jest większa od przeciętnej - głosi komunikat z badania.
Dyrektorzy finansowi wiarygodnie przewidują
Autorzy raportu przypominają, że poprzednie edycje badania pokazały, że dyrektorzy finansowi wiarygodnie przewidują rozwój polskiej gospodarki. - Ich wcześniejsze prognozy dotyczące wzrostu PKB dla Polski na rok 2013 (około 1,5 proc. PKB), rok 2014 (około 3 proc.) i rok 2015 (około 3 proc.) sprawdziły się - czytamy.
Obecna edycja badania była przeprowadzona w październiku br. Najważniejszym aspektem, który wpłynął na nieco gorsze nastroje europejskich CFO jest załamanie chińskiej gospodarki, a także niepewna sytuacja w strefie euro, związana z problemami Grecji oraz kryzysem migracyjnym - wynika z dokumentu.
Niższy wzrost niż ten zapisany w założeniach budżetowych rządu
- Opinie polskich CFO co do wysokości wzrostu PKB Polski na rok 2016 pokazują, że przewidują oni nieco niższy wzrost niż ten zapisany w założeniach budżetowych rządu, wynoszący 3,8 proc. Dokładnie połowa z nich uważa, że będzie on w przedziale 2,6-3,5 proc. To najlepszy wynik od dwóch lat i najwyższy spośród badanych krajów Europy Zachodniej. Prawie 10 proc. polskich dyrektorów prognozuje wzrost gospodarki o ponad 3,5 proc. - głosi komunikat.
Z badania wynika także, że większość menedżerów odpowiedzialnych za finanse nie oczekuje dużych zmian w zakresie poziomu bezrobocia w Polsce: 44 proc. sądzi, że zmniejszy się "nieznacznie", 21 proc., że nie zmieni się, a 24 proc. obstawia, że zwiększy się "nieznacznie". Także oczekiwania inflacyjne badanych są niskie. Siedmiu na dziesięciu menedżerów biorących udział w badaniu uważa bowiem, że inflacja nie przekroczy 2 proc., w tym 18 proc. prognozuje nawet możliwość wystąpienia deflacji.
W październiku zmniejszył się też, wynika z badania, poziom niepewności ekonomicznej w Polsce. W badaniu 56 proc. CFO uważało go za standardowy, a jedynie 33 proc. za wysoki. Pół roku wcześniej na poziom standardowy wskazało 30 proc. a na wysoki 57 proc. - dodano w dokumencie.
Obecnie nie jest dobry czas na podejmowanie ryzyka
Wynika z niego także, że polscy CFO odpowiedzieli, iż obecnie nie jest dobry czas na podejmowanie ryzyka (62 proc.). Jedynie 38 proc. było przeciwnego zdania. Tymczasem w krajach strefy euro było to odpowiednio 69 i 31 proc., a w państwach poza strefą 64 i 36 proc.
Zdaniem badanych CFO polska gospodarka będzie się nadal dobrze rozwijać. Aż 50 proc. dyrektorów finansowych uważa, że w porównaniu z sytuacją sprzed sześciu miesięcy perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych miesięcy będą "lepsze" lub "znacznie lepsze" - wynika z raportu.
Dyrektorzy finansowi byli pytani także o ocenę wpływu kryzysu greckiego na sytuację ekonomiczną w ich krajach. Aż 65 proc. polskich CFO odpowiedziało, głosi dokument firmy Deloitte, że ich firma nie odczuła tego wpływu, a 44 proc. jest zdania, że nie miał on także wpływu na wysokość polskiego PKB.
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA