Czas na recykling. Nowe ambitne cele KE
To dobry krok w stronę konkurencyjnej gospodarczo i efektywnej surowcowo Europy. Tak oceniają eksperci nowy pakiet Komisji Europejskiej w sprawie gospodarki odpadami.
2015-12-08, 13:12
Posłuchaj
Nie brak jednak wątpliwości, że wysokie normy dotyczące zagospodarowywania odpadów będą w stanie w stanie spełnić wszystkie kraje.
10 proc. do 2013 roku
Komisja Europejska proponuje, żeby do roku 2030 składowanych było tylko 10 proc. wytworzonych odpadów komunalnych. - Wydaje się, że w skali średniej europejskiej jest to cel jak najbardziej realny. Może się zdarzyć, że niektóre kraje tego warunku nie spełnią, jednak w pakiecie Komisji Europejskiej przewidziane są pewne opóźnienia – wyjaśnia Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.
Przykład płynie z Zachodu
Największe sukcesy w dziedzinie redukcji odpadów mają kraje zachodnie. – W czołówce są kraje skandynawskie, Niemcy, Holandia, Belgia. Są ta takie kraje, gdzie składuje się poniżej 10 proc. odpadów wytworzonych. Trzeba jednak rozróżnić jaki rodzaj odpadów jest składowany. Są odpada bardziej cenne i mniej cenne. Ważne jest by w pierwszej kolejności zająć się tymi cenniejszymi. Odpadami, które mogą być łatwiej wykorzystane do recyklingu – podkreśla rozmówca.
Nie ma miejsca na składowanie plastiku
- Uważamy, że nawet dziś nie ma miejsca na wysypiska dla tworzyw sztucznych, jak się je wykorzysta do recyklingu, czy do odzysku energii to zmniejsza się zużycie podstawowych surowców energetycznych – zapewnia gość.
REKLAMA
Komisja Europejska zakłada, że do roku 2030 recykling i przygotowanie do odzysku wszystkich odpadów komunalnych, czyli tych generowanych przez mieszkańców osiągnie poziom co najmniej 65 proc. A odpadów opakowaniowych, czyli takich odpadów, które łatwiej zbierać, mają większą wartość w recyklingu, blisko 75 proc. Będzie jeszcze wprowadzony zakaz składowania tych odpadów, które już zostały zebrane selektywnie.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA