Rada Dialogu Społecznego. Prezydent powołał przedstawicieli rządu

2015-12-11, 13:56

Rada Dialogu Społecznego. Prezydent powołał przedstawicieli rządu
Prezydent Andrzej Duda w obecności premier Beaty Szydło powołał w skład Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli strony rządowej - dziewięciu ministrów i dwóch wiceministrów. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek w skład Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli strony rządowej – dziewięciu ministrów i dwóch wiceministrów. Prezydent wyraził nadzieję, że RDS przywróci dialog między pracodawcami, pracownikami i rządem.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent przypominał, że Rada Dialogu Społecznego jest nowym ciałem w systemie państwowym. Dawną Komisję Trójstronną trzeba było zastąpić, gdyż - jak mówił - jej prace w zasadzie zakończyły się fiaskiem.

- Nie było przez długi czas dialogu pomiędzy przedstawicielami pracodawców, ale przede wszystkim pracowników a poprzednim rządem – ocenił Andrzej Duda. Dodał, że Rada Dialogu Społecznego, której inicjatorem były strony związkowa i pracownicza, ma dialog przywrócić.

Prezydent dziękował premier Beacie Szydło za to, że członkowie jej rządu są gotowi szybko podjąć obowiązki w ramach RDS i za to, że będą w niej pracowali ministrowie odpowiadający za ważne działy administracji rządowej i ważne tematy.

Członkami Rady zostali: wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki; minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk; minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister skarbu Dawid Jackiewicz, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister finansów Paweł Szałamacha, minister edukacji Anna Zalewska oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W RDS znaleźli się także wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed oraz wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Majszczyk jest już członkiem RDS - została nim jako wiceminister w poprzednim rządzie.

Prezydent: chciałbym, żeby RDS była jak najbardziej otwarta

Chciałbym, żeby była Rada Dialogu Społecznego ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, powołując do składu rady dziewięciu przedstawicieli rządu.

Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Duda prosił ministrów, którzy weszli w skład rady, by zwracali uwagę na to, by RDS przyjmowała także zewnętrzne inicjatywy obywatelskie.

- Chciałbym, żeby była Rada Dialogu Społecznego ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków, nie tylko tych bezpośrednio reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, a więc tych, którzy należą do organizacji związkowych czy też organizacji pracodawców, których przedstawiciele w radzie zasiadają, ale także reprezentowanych przez inne organizacje pozarządowe, które będą – wierzę w to – z różnymi postulatami do rady się zwracały. Chciałbym, żeby w tym sensie rada była ciałem otwartym, żebyście państwo też do tej otwartości rady się przyczyniali – zwrócił się prezydent do ministrów.

Przewodniczącym Rady Piotr Duda

Członków Rady prezydent Andrzej Duda powołał 22 października. Wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa "Solidarności" Piotra Dudę. Po zmianie rządu rada nie zebrała się, ponieważ poprzedni ministrowie przestali pełnić swoje funkcje.

Nowi członkowie Rady zostaną nominowani w piątek przez prezydenta w Pałacu Prezydenckim. Na poniedziałek zaplanowano pierwsze plenarne posiedzenie Rady. Nominacje oznaczają, że w Radzie będzie teraz nie 59 osób, a 62 - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe.

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

Rada powstała w miejsce Komisji Trójstronnej

Rada Dialogu Społecznego została powołana w miejsce Komisji Trójstronnej. Powstanie Rady jest efektem wspólnych prac związków, pracodawców i rządu. Komisja Trójstronna przestała spotykać się w pełnym składzie, kiedy prace w niej zawiesiły związki zawodowe zawiedzione, że ustalenia podejmowane przez partnerów społecznych nie były respektowane przez ówczesny rząd.

O ile przewodniczącym Komisji Trójstronnej był zawsze przedstawiciel rządu, to w Radzie Dialogu Społecznego przewodnictwo jest rotacyjne i zmieniane będzie co rok. Funkcję tę na zmianę będą pełnić przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu.

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej