Pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego: jest nadzieje na powrót dialogu

W poniedziałek po raz pierwszy zebrała się Rada Dialogu Społecznego - nowe forum debaty na linii związkowcy-pracodawcy-rząd. Zarówno premier Beata Szydło, jak szef RDS Piotr Duda, wyrazili nadzieję, że Radzie uda się zażegnać kryzys w dialogu społecznym w naszym kraju.

2015-12-14, 17:38

Pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego: jest nadzieje na powrót dialogu
. Foto: GlowImages

Posłuchaj

Oprócz między innymi powołania zespołów problemowych Rada zajmie się sprawą zamówień publicznych. Przewodniczący Rady, którym jako pierwszy został szef Solidarności Piotr Duda, podkreślał w rozmowie z IAR, że ważne jest, by wszystkie strony przetargów miały równe szanse
+
Dodaj do playlisty

- W Polsce sama próba dialogu została zdewaluowana Spróbujmy ją odbudować, bo przed nami niepowtarzalna szansa, by tak się stało - oświadczyła szefowa rządu podczas inauguracyjnego posiedzenia RDS. Jak dodała, dziś jesteśmy w nowym miejscu, w nowym punkcie i "zaczynamy od nowa".

- Wierzę w to głęboko, że to forum, na którym państwo będziecie się spotykali i rozmawiali, właśnie taką formę dialogu przyjmie i tutaj będą się wykuwały najlepsze programy i projekty dla polskich przedsiębiorców, polskich pracowników i polskiej gospodarki. Wierzę w to głęboko, że wspólnie trzy strony - strona społeczna, strona pracodawców i strona rządowa - wypracujemy dużo dobrych rozwiązań dla Polek i Polaków - wskazała.

"Polacy chcą dialogu i rozmowy"

Jak mówiła premier, Polacy chcą dialogu i rozmowy. - Dobrze się stało, że jest w tej chwili taka wola rozmowy. Dobrze się stało, że jest ustawa, która nas wszystkich zaprosiła do stołu. Ważne jest tylko jeszcze, żebyśmy umieli z tego skorzystać. I żeby ta rozmowa, którą będziemy tu prowadzili, rzeczywiście kończyła się konkluzjami i rozwiązaniami, które będą wprowadzane w życie po to, byśmy polepszali byt naszych obywateli i byśmy zapewnili szybki rozwój naszej ojczyzny, bo tego wszyscy pragniemy, wszyscy o tym mówimy - zaznaczyła premier.
- Dzisiaj próbujemy w Polsce zbudować program, co do którego umówiliśmy się w wyborach z obywatelami, na konkretne rozwiązania. Te rozwiązania dotyczą m.in. takich spraw, które państwo będziecie musieli rozstrzygać, i o których będziecie rozmawiać. Spraw dotyczących pracy, programów rozwojowych, wynagrodzeń, wzrostu wynagrodzeń, tj. ta bolączka, która jest dzisiaj powszechnie dostrzegana w różnych środowiskach w naszym kraju, mówią o tym pracodawcy i strona społeczna, my też to dostrzegamy - podkreśliła szefowa rządu.

Odpowiedzialność za jego efekty

Szydło przekonywała też, że wszystkie strony dialogu społecznego biorą odpowiedzialność za jego efekty. - Oczywiście będziemy się różnić sposobem realizacji, dochodzeniem do tych celów, będziemy się spierać, bo po to tu wszyscy jesteśmy. Ale ważne jest to, że wszyscy siedzący na tej sali bierzemy odpowiedzialność za to, czy ta dyskusja i ten nasz dialog się powiedzie – powiedziała Szydło. Zaapelowała, by przyjmowane rozwiązania były jasne, proste, przejrzyste i przyjazne dla obywateli.
- Polacy chcą zmian, pokazali to w wyborach. Chcę zaprosić wszystkich Państwa, aby te zmiany, których Polacy oczekują, a o których mówiliście tutaj – rozwój, wyższe płace, szkolnictwo zawodowe, praca dla młodych ludzi - to jest nasz wspólny cel, byśmy spróbowali to razem zrobić – konkludowała premier.

REKLAMA

Dialog społeczny przechodził kryzys

Także przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podkreślił, że w ostatnich latach dialog społeczny przechodził kryzys. "Przez ostatnie osiem lat dialog społeczny przechodził u nas wielki kryzys, mimo że pracodawcy i strona związkowa podpisały tzw. pakiet antykryzysowy. Gwarantem tego pakietu był pan premier Donald Tusk. Tak faktycznie ten pakt antykryzysowy nie był zrealizowany" - powiedział Duda.
Wyraził nadzieję, że dialog wróci na "normalne tory po tych wielu miesiącach, tygodniach i latach, i zaczniemy pracować dla dobra naszych pracowników i polskiego społeczeństwa”.
Duda zaznaczył, że na pierwsze posiedzenie Rady zaprosił Władysława Kosiniaka-Kamysza, byłego ministra pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL, współautora ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz ostatniego przewodniczący Komisji Trójstronnej. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski.
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego obowiązuje od 11 września br., zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.
W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej