Komisja Europejska za liberalizacją ruchu wizowego z Ukrainą, Gruzją i Kosowem
Komisja Europejska zarekomendowała w piątek zniesienie wiz krótkoterminowych do Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy, Gruzji i Kosowa - oświadczył w piątek szef KE Jean-Claude Juncker.
2015-12-18, 16:02
Posłuchaj
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na Twitterze napisał, że KE "potwierdziła wypełnienie przez Ukrainę wszystkich kryteriów Planu działań na rzecz liberalizacji wizowej".
Na zakończenie szczytu w Brukseli Juncker potwierdził, że Komisja rano zaproponowała Radzie Europejskiej podjęcie "pilnych decyzji w kwestii liberalizacji wizowej dla trzech wspomnianych krajów". KE "przyjęła pozytywne stanowisko o liberalizacji wizowej z Gruzją, Kosowem i Ukrainą" - potwierdził.
Decyzja w sprawie swobodnego podróżowania do UE na okres mniej niż trzech miesięcy jest od wielu miesięcy wyczekiwana przez te trzy kraje.
"Ukraina wypełnia wszystkie kryteria"
Wcześniej to agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że KE pozytywnie zaopiniowała w piątek raport w sprawie wypełnienia przez Ukrainę planu działań na rzecz liberalizacji ruchu wizowego z KE.
- Na podstawie tej oceny i wypełnienia zobowiązań, a także biorąc pod uwagę rezultaty stałego procesu monitoringu i ocen, który trwa od rozpoczęcia dialogu w sprawie liberalizacji reżimu wizowego między Ukrainą a UE w październiku 2008 roku, Komisja uważa, że Ukraina wypełnia wszystkie kryteria ustanowione w czterech blokach drugiego etapu Planu działań na rzecz liberalizacji reżimu wizowego - napisano w raporcie KE, którego tekst przytacza agencja Interfax-Ukraina.
"To efekt 7 lat pracy i starań Kijowa"
- Pojedziemy do Europy bez wiz - tak prezydent Ukrainy Petro Poroszenko skomentował rekomendacje Komisji Europejskiej, co do skasowania wiz do Unii dla Ukraińców.
Rekomendację Komisji Europejskiej ukraiński prezydent ocenił jako sukces, oraz efekt 7 lat pracy i starań Kijowa. Jak napisał, rekomendacja, to również częściowo wynik jego czwartkowej wizyty w Brukseli. Komisja Europejska uznała, że Kijów wypełnił warunki ruchu bezwizowego do Unii, ale Ukraina zobowiązała się też, że w najbliższych miesiącach uruchomi szereg antykorupcyjnych instytucji.
Szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin podkreślił, że rekomendacja o ruchu bezwizowym absolutnie nie znaczy, że ukraiński rząd może spocząć na laurach. - Musimy pracować nad tym, aby reformy były wdrażane w życie i nie dotyczy to wyłącznie spraw związanych z ruchem bezwizowym - podkreślił Klimkin.
Aby wizy dla Ukraińców były zniesione odpowiednią decyzję, podjąć muszą również poszczególne państwa członkowskie Unii.
IAR/PAP, awi