GUS: wzrost produkcji i sprzedaży detalicznej w grudniu
W grudniu ubiegłego roku sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych wzrosła o 7 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 5,7 proc. w listopadzie - podał w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.
2016-01-21, 17:12
Posłuchaj
W porównaniu z listopadem 2015 r. sprzedaż wzrosła o 22 proc.
Ekonomiści spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym, że sprzedaż w grudniu wzrosła o 5,3 proc.
- W grudniu 2015 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7 proc. (wobec wzrostu o 5,7 proc. w listopadzie oraz o 4 proc. w grudniu 2014 r.). W porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 22 proc. - napisał GUS w komunikacie.
Zgodnie z komunikatem w okresie styczeń-grudzień 2015 r. sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 3,7 proc.
Najbardziej wzrosła sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach i handlujących samochodami
- W grudniu 2015 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku utrzymał się w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 33,5 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 6,6 proc.) oraz w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 19,7 proc. wobec wzrostu o 0,1 proc.), niższy wzrost odnotowano w jednostkach handlujących paliwami (o 4 proc. wobec spadku przed rokiem o 4,8 proc.) - czytamy w komunikacie.
Urząd wskazał, że w grupach o mniejszym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, znacznie zwiększyła się sprzedaż w grupie "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 25 proc.) oraz w grupie „tekstylia, odzież, obuwie” (o 13,9 proc.).
Spadła sprzedaż żywności, wyrobów tytoniowych
Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty zaklasyfikowane do grupy „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 6 proc.) oraz „pozostałe” (o 4,9 proc.).
"W okresie styczeń-grudzień 2015 r. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 3,7 proc. (wobec wzrostu o 4,1 proc. w 2014 r.)" - dodał GUS.
Jak zauważa główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, w ciągu 12 miesięcy produkcja przemysłowa wzrosła o 4,9 proc., w tym przetwórstwo przemysłowe o 5,8 proc.
"To zdecydowanie lepiej niż w 2014 r. Trudności przeżywało górnictwo i wydobywanie, a także wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" - podkreśliła.
W grudniu produkcja sprzedana przetwórstwa przemysłowego wzrosła aż o 9 proc. r/r., co - zdaniem ekepertki - potwierdza dobrą kondycję tego sektora gospodarki i pozwala prognozować dobry początek 2016 r.
REKLAMA
Niepokoi spadek sprzedaży maszyn, stanowiących o polskim eksporcie
Jedyne co niepokoi w danych grudniowych, dodała, to spadek produkcji sprzedanej w dziale maszyny i urządzenia (o 5,9 proc.), czyli naszym sztandarowym dziale eksportowym. Pozostałe eksportowe branże miały się jednak w grudniu dobrze – niebywale wręcz wzrosła sprzedaż pozostałego sprzętu transportowego (ponad 60 pro.), urządzeń elektrycznych (ponad 26 proc.), wyrobów farmaceutycznych, pojazdów samochodowych.
"Dobre wyniki przemysłu w grudniu 2015 r. to w części efekt popytu zewnętrznego, ale także rosnącej sprzedaży na rynku polskim. Sprzedaż detaliczna pojazdów samochodowych wzrosła w grudniu r/r o prawie 17 proc. (r/r; ceny bieżące). To zapewne efekt rozpoczęcia wyprzedaży samochodów z rocznika 2015 już w końcu roku" - podkreśliła.
"Świetne wyniki sprzedażowe osiągnęły także niewyspecjalizowane sklepy. Polacy postanowili na święta zaopatrywać się w tańszych super- i hipermarketach oraz dyskontach. Mimo zdecydowanej poprawy na rynku pracy i rosnących wynagrodzeń ciągle przyglądamy się każdej wydawanej złotówce. Zapewne dlatego sprzedaż detaliczna żywności i napojów była w grudniu (w cenach bieżących) o prawie 6 proc. niższa niż w grudniu 2014 r." - zaznaczyła ekspertka w komentarzu do danych.
Dobre dane wskazują, że wzrost gospodarczy wyniesie co najmniej 3,5 proc.
"Dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu, jak i sprzedaży detalicznej wskazują, że wzrost gospodarczy w 4. kwartale 2015 r. na pewno nie był niższy niż 3,5 proc." - prognozuje
Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek czwartkowe dane wskazują też, że mamy dobrą bazę do wzrostu w 2016 r.
"Informacje płynące z przedsiębiorstw pozwalają prognozować dalszą poprawę na rynku pracy, co powinno pozytywnie wpływać na spożycie indywidualne. Eksporterzy mają dobre wyniki, a poprawiająca się sytuacja na rynkach krajów UE tworzy szansę nie tylko na ich utrzymanie, a także na ich poprawę. Przemysł powinien zatem mieć co najmniej takie wyniki jak w 2015 r. Jeśli ryzyka zewnętrzne i wewnętrzne, a jest ich trochę, nie będą się materializowały, mamy szanse w 2016 r. na wzrost PKB na poziomie 3,6-3,7 proc." - dodała ekspertka.
Ekonomiści pozytywnie zaskoczeni
Dane z gospodarki są optymistyczne i znacznie lepsze od oczekiwań - tłumaczy Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego.
- Wyniki okazały się bardzo dobre i to pomimo niesprzyjającej bazy odniesienia z grudnia 2014 roku. Ważna jest to, że produkcji przemysłowa po wykluczeniu czynników sezonowych nadal rośnie w bardzo przyzwoitym tempie. A sprzedaż detaliczna po wykluczeniu cen towarów nadal przewyższa wzrosty nominalne. W grudniu był to wzrost aż o 7 proc. w ujęciu rocznym. Możemy szacować, że tempo wzrostu gospodarczego w tym okresie było nadal bardzo przyzwoite, a w całym roku dynamika PKB najprawdopodobniej osiągnęła 3,5 proc. - wyjaśnia ekspertka.
Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działów. Niestety nadal spadki odnotowuje produkcja montażowo - budowlana.
Gospodarka przyśpiesza
Według głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasza Kaczora, dzisiejsze dane potwierdzają, że polska gospodarka się rozpędza, a Polacy zaczęli więcej konsumować. Wzrost sprzedaży detaliczne w listopadzie i grudniu, zdaniem eksperta był najwyższy od 2012 roku. Rozmówca IAR podkreśla też dobre dane z przemysłu. Cieszą go szczególnie dobre dane eksportu.
Na dokładne dane trzeba jeszcze poczekać, ale ekonomista BGK spodziewa się, że tempo wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale ubiegłego roku, było szybsze niż prognozowali eksperci. Według niego polskiej gospodarce sprzyja słabszy złoty i optymizm konsumentów.
Dobry koniec ub. roku dla gospodarki
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że tempo wzrostu produkcji było zaskakująco szybkie. Jest to zasługa szybkiego, blisko 9-procentowego wzrostu w branży przetwórczej. Słaby wynik w grudniu osiągnęło górnictwo - w tym sektorze odnotowano prawie 3 - procentowy spadek w ujęciu rocznym.
REKLAMA
Monka Kurtek ocenia, że także informacje o sprzedaży detalicznej są lepsze od prognoz. To zasługa między innymi przedświątecznych zakupów, a także wysokiej sprzedaży w branży motoryzacyjnej.
Ekonomistka dodaje, że na dobre dane o sprzedaży wpłynęła też poprawa sytuacji na rynku pracy.
Justyna Golonko/PAP/IAR, abo, jk
REKLAMA
REKLAMA