Prof. Marek Belka oficjalnym kandydatem Polski na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
Przedstawiciel biura prasowego Ministerstwa Finansów, Paweł Jurek poinformował, że kandydaturę obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego podpisał dziś wiceminister finansów, Leszek Skiba.
2016-03-03, 19:01
Posłuchaj
Rozmówca IAR dodał, że Polska mogła zgłosić tę kandydaturę do 11 marca. Do 11 kwietnia kandydaci muszą w formie pisemnej przedstawić swoją wizję rozwoju Banku, a do 10 maja Rada Gubernatorów porozmawia z ubiegającymi się o stanowisko szefa EBOiR.
Instytucja ta wspiera przemiany gospodarcze w państwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego Związku Radzieckiego.
Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W lipcu wygasa z kolei kadencja obecnego szefa EBOR Sumy Chakrabartiego.
Poparcie premier
Premier Beata Szydło potwierdziła w czwartek, że obecny prezes NBP Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
REKLAMA
Poparcie dla kandydatury Marka Bleki premier Beata Szydło deklarowała już wcześniej.
W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" premier Szydło powiedziała, że Marek Belka to dobry kandydat.
- Ma nasze poparcie, poza nim żaden Polak nie ma szans na to stanowisko - dodaje.
Nie jest "pewniakiem"
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze jednak, że sprawa objęcia przez Marka Belkę funkcji szefa EBOR-u nie jest ostatecznie przesądzona. Niedawno wydawało się, że jest pewnym kandydatem, jednak jeden z rozmówców gazety mówi, że sprawa się skomplikowała.
REKLAMA
Niewykluczone bowiem, że państwa unijne postawią ponownie na obecnego szefa - Sumę Chakrabartiego, który jest Brytyjczykiem. Miałby to być gest w kierunku Londynu, aby David Cameron mógł pokazać jakieś atuty przed referendum na temat wyjścia kraju z Unii.
Wybory na szefa EBOiR: liczą się kwalifikacje, wizja
Nominowany kandydat musi m.in. pochodzić z kraju członkowskiego EBOR, posiadać właściwe kwalifikacje i doświadczenie do pełnienia tej funkcji oraz – w przypadku wyboru – przestrzegać obowiązującego w banku kodeksu postępowania (Code of Conduct). Nominowani kandydaci będą poproszeni o przedstawienie w formie pisemnej ich wizji banku (do 11 kwietnia 2016 r.), a do 10 maja 2016 r. Rada Gubernatorów przeprowadzi rozmowy z kandydatami.
EBOR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu w Centralnej i Wschodniej Europie po zakończeniu zimnej wojny. Udziałowcami EBOR są 64 państwa oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.
Poszczególne państwa są reprezentowane w banku poprzez Radę Gubernatorów, w których ich przedstawicielem jest minister finansów lub gospodarki.
Bieżącym zarządzaniem bankiem zajmuje się Rada Dyrektorów EBOR. Przedstawicielami Polski w Radzie Dyrektorów byli kolejno: Jan Winiecki (od kwietnia 1991 do listopada 1993), Jan Krzysztof Bielecki (od grudnia 1993 do września 2003), Tadeusz Syryjczyk (od października 2003 do lutego 2007), Kazimierz Marcinkiewicz (od marca 2007 do maja 2008) oraz Krystyna Gawlikowska-Hueckel (od czerwca 2008 do sierpnia 2011). Obecnie funkcję tę sprawuje Zbigniew Hockuba. Dodatkowo w latach 2001-2004 wiceprezesem EBOR była Hanna Gronkiewicz-Waltz
IAR/PAP, awi, jk
REKLAMA