Prognozy ekonomiczne na najbliższy kwartał są optymistyczne
Ewentualny Brexit oraz coraz większe poparcie dla Donalda Trump’a mogą mieć duży wpływ nie tylko na gospodarkę brytyjską i amerykańską. Oddziaływają też na rynki surowcowe, walutowe oraz na rynek akcji i obligacji.
2016-04-05, 17:25
Posłuchaj
O prognozach dla gospodarki dla mówi Maciej Jędrzejak z Saxo Bank (Kamil Piechociński, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Obecnie najlepiej radzi sobie złoto i tak ma być również w drugim kwartale tego roku – Złoto ma szansę zyskiwać w środowisku niskich stóp procentowych, a w zasadzie zerowych stóp procentowych w niektórych krajach i ujemnych stóp procentowych. Bardzo istotna jest również kwestia niepokoju geopolitycznego, który mamy od dłuższego czasu, i który wpływa na zachowanie się takich surowców jak złoto, więc perspektywy są pozytywne – analizuje Maciej Jędrzejak z Saxo Bank. Z prognoz wynika, że złoto może osiągnąć cenę 1 310 USD za uncję.
Jeżeli chodzi o ropę to nastroje inwestorów poprawiają się, a jej cena powinna ustabilizować się na poziomie 35 – 40 USD za baryłkę. Na jej wzrost może wpływać polityka państw OPEC i ograniczanie podaży ze strony amerykańskich producentów. W związku z tym cena tego surowca może wzrosnąć do nawet 50 USD za baryłkę.
Powinniśmy przyglądać się funtowi i dolarowi
W Europie najważniejszy jest funt brytyjski, który może stracić na wartości przez ewentualny Brexit. Z kolei w Stanach Zjednoczonych na spadek wartości dolara może oddziaływać rosnąca popularność Donalda Trumpa, kandydata na prezydenta. Słaby dolar to jednak dla nas dobra wiadomość – przede wszystkim poprawi sytuację państw, których kredyt jest denominowany w dolarze. Tu myślę o większości państw rozwijających się, w tym również gospodarce polskiej. Pamiętajmy również, że słabszy dolar to poprawienie sytuacji, jeżeli chodzi o wzrost i inflacje – dodaje gość portalu, Maciej Jędrzejak. Eksperci twierdzą, że słaby dolar to coś czego makroekonomia obecnie potrzebuje.
Najbliższy kwartał będzie należał do akcji z krajów rozwiniętych
Według ekspertów na pewno należy zwrócić uwagę na kraje takie jak Włochy, Irlandia i Hiszpania. Poza tym dobrze oceniane są inwestycje w akcje sektora finansowego, konsumpcyjnego i produkującego materiały chemiczne.
REKLAMA
Polska gospodarka ma się dobrze
Inwestorzy zagraniczni dobrze oceniają warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Nie przewiduje się więc odpływu ich kapitału. Polski złoty znajduje się wśród walut, które są obecnie kupowane – spodziewamy się utrzymania w przedziale 4,10 – 4,25 (EUR/PLN), więc są to jak najbardziej poziomy charakterystyczne dla mocnego złotego. Ryzyka, o których mówimy też są mało prawdopodobne, bo są związane ze spowolnieniem w Stanach Zjednoczonych, czy w Chinach, a sama sytuacja wewnątrz polskiej ekonomii i ewentualne ryzyka związane chociażby z niektórymi pomysłami Prawa i Sprawiedliwości będą się materializowały dopiero w przyszłym roku - podsumowuje Maciej Jędrzejak. W najbliższych kwartałach eksperci nie widzą więc zagrożeń dla polskiej gospodarki.
Kamil Piechociński, abo
REKLAMA