"Rodzina 500+": świadczenie nie obniży wysokości alimentów. Prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jej celem jest między innymi to, by świadczenie z programu "Rodzina 500+" nie mogło być powodem obniżenia świadczeń alimentacyjnych przez sądy.
2016-04-23, 10:46
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji rządowego programu "Rodzina 500+" - relacja Danuty Zaczek (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydencka nowela reguluje kwestię wpływu na zakres obowiązku alimentacyjnego innych świadczeń spoza programu "Rodzina 500+".
Znalazła się tam też sugestia wyłączenia kwot świadczenia wychowawczego z tytułu otrzymywania 500 złotych na dziecko oraz świadczeń wskazanych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z egzekucji komorniczej.
Źródło: PAP
Zapadł już pierwszy wyrok
Jeszcze przed uruchomieniem programu "Rodzina 500+" niektórzy eksperci wskazywali, że świadczenie wychowawcze może być wykorzystywane przez niektórych rodziców jako argument do obniżenia alimentów na dzieci. W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że zapadł pierwszy wyrok, w którym świadczenie stało się powodem odmowy wnioskowanej przez matkę dziecka podwyżki alimentów.
REKLAMA
Wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk podkreślał, że resort rodziny od samego początku stał na stanowisku, że świadczenie z programu "Rodzina 500+" ma nie wpływać na wysokość alimentów na dzieci. Jak dodał, również resort sprawiedliwości podziela to stanowisko.
- Bo 500 plus nie ma zastępować tego, kto jest zobowiązany do płacenia alimentów, w jego obowiązku. Ma wspomóc rodzinę w wychowaniu dzieci, ewentualnie dać bodziec do tego, by rodziny częściej decydowały się na liczniejsze potomstwo - przypomniał wiceminister.
Rozwiązania usprawniające ściąganie alimentów
Przyznał, że dla niego to kuriozalna sytuacja, gdy rodzice – wiedząc o tym, że ich dzieciom poprawi się sytuacja – zamierzają na tym „zarobić”.
- Tym bardziej jest to bulwersujące, że Polsce jest generalnie przyzwolenie, by nie płacić alimentów, co mnie ogromnie oburza i irytuje; uważam, że to nie jest normalne, że tylu ludzi ma zasądzone alimenty i za wszelką cenę unika odpowiedzialności za swoje dzieci - podkreślił Marczuk.
Poinformował, że właśnie tworzony jest międzyresortowy zespół, który wypracować ma m.in. rozwiązania usprawniające ściąganie alimentów; ma być oparty głownie na MRPiPS i MS.
REKLAMA
Program wystartował w kwietniu
Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia. O środki może ubiegać się 2 miliony 700 tysięcy rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem ma zostać objętych 3 miliony 700 tysięcy dzieci.
"Rodzina 500+" to program przewidujący wypłatę 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymają też pieniądze na pierwsze dziecko.
Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio
IAR/PAP, awi
REKLAMA