Składka audiowizualna obniżona do 12 zł? PiS nie wyklucza
Składka audiowizualna może wynieść 12 zamiast 15 zł, a posiadacze działek być może nie będą musieli płacić jej dwa razy - mówi o możliwych zmianach w projekcie "dużej" ustawy medialnej Elżbieta Kruk (PiS). Dodaje, że lustracja w mediach może być ograniczona tylko do kadry kierowniczej.
2016-04-22, 12:02
Według Kruk, która szefuje sejmowej komisji kultury i należy do wnioskodawców projektów, pierwsze czytanie trzech projektów ustaw składających się na tzw. dużą ustawę medialną powinno się odbyć na forum całego Sejmu, a nie na posiedzeniu komisji. Jak jednak podkreśliła, decyzja w tej sprawie należy do marszałka Sejmu.
Zapytana, czy na posiedzenia komisji pracujących nad projektami, będą zapraszani przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarzy i twórców, odpowiedziała, że jest otwarta na udział w pracach nad projektami strony społecznej. Jak dodała, komisjami właściwymi w tym przypadku są: komisja kultury oraz komisja skarbu państwa. Szefowa sejmowej komisji kultury uważa, że do prac nad tymi projektami powinny być powołane podkomisje.
Na pytanie o to, jakie zapisy w projektach mogą ulec zmianie w toku prac parlamentarnych, odpowiedziała, że należy się zastanowić nad obniżeniem projektowanej składki audiowizualnej. - Dla mnie optymalna byłaby składka w wysokości połowy obecnego abonamentu, czyli 12 zł - wskazała szefowa sejmowej komisji kultury w piątek.
Nie trzeba będzie płacić za działkę?
Jak dodała, być może drugiej składki nie trzeba też będzie płacić za działkę. - Co innego jak ktoś ma dwa, trzy mieszkania - mówiła.
"Do dyskusji" jest też - jak mówiła - zapisana w projekcie lustracja wszystkich dziennikarzy. - Nie uznawałabym tego za ostateczny zapis - wskazała. Według Kruk możliwe jest zredukowanie tego obowiązku tylko do kadry kierowniczej w mediach oraz członków Rady Mediów Narodowych.
Ustawa już w Sejmie
W czwartek projekt tzw. dużej ustawy medialnej wpłynął do Sejmu.
Na projekt składają się: ustawa o mediach narodowych, ustawa o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające dla tych ustaw. Jest to projekt poselski.
Ustawa powołuje media narodowe
W pierwszej połowie miesiąca Informacyjna Agencja Radiowa poznała szczegóły planowanej reformy mediów publicznych. Ustawa o mediach narodowych przewiduje powołanie instytucji "mediów narodowych". Wymienia w tej grupie: Polskie Radio, Telewizję Polską, 17 rozgłośni regionalnych oraz Polską Agencję Prasową.
REKLAMA
Projekt tzw. dużej ustawy medialnej zakłada też powstanie Funduszu Mediów Narodowych oraz Rady Mediów Narodowych. Zadaniem Rady ma być nadzorowanie działalności instytucji mediów pod względem zgodności z prawem i gospodarności. Rada będzie też wyłaniać redaktorów naczelnych Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, 17. narodowych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej.
Rada ma być organem Funduszu Mediów Narodowych. Będzie liczyć pięć osób. Po dwóch członków powołają Sejm i Prezydent, jednego Senat. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Ze swego grona Rada wyłoni przewodniczącego.
Abonament RTV zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną
W projekcie ustawy o składce audiowizualnej zapisano, że będzie ona wynosić 15 złotych miesięcznie. Opłata ma być doliczana do rachunku za prąd i naliczana od każdego punktu poboru.
Zwolnione z opłaty audiowizualnej będą: osoby powyżej 75 roku życia, niepełnosprawni, uprawnieni do świadczenia opiekuńczego oraz do korzystania z ryczałtu energetycznego, czyli świadczenia przysługującego m.in. kombatantom.
REKLAMA
Osoby fizyczne i prawne zobowiązane do opłaty składki audiowizualnej będą ją wpłacać na rachunek bankowy inkasenta, czyli właściwego przedsiębiorstwa energetycznego.
PAP, awi
REKLAMA