PO składa własny projekt ustawy medialnej. Przewiduje likwidację abonamentu, finansowanie z budżetu państwa
Platforma Obywatelska składa własny projekt ustawy medialnej. To nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.
2016-04-22, 15:06
Posłuchaj
Jak mówi rzecznik PO, poseł Jan Grabiec, propozycja partii jest konkurencyjna wobec złożonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Ma poprawić funkcjonowanie mediów publicznych i zapewnić ich dobre finansowanie, jednocześnie nie podporządkowując ich polityce - powiedział.
Projekt likwiduje abonament i finansowanie z budżetu państwa
Wiceprzewodnicząca komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska wyjaśniła, że projekt Platformy likwiduje abonament radiowo-telewizyjny i wprowadza finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa.
̶ Nie ma dodatkowej daniny, którą obywatele muszą płacić - powiedziała posłanka.
Projekt przewiduje powołanie Funduszu Mediów Publicznych
Platforma proponuje, by opłata na Fundusz Mediów Publicznych wynosiła 0,3% wydatków budżetu państwa.
REKLAMA
Na czele Funduszu ma stać Rada, w której mają zasiadać przedstawiciele środowisk twórczych, opiniotwórczych, ogólnopolskich organizacji samorządowych. ̶ Nie będzie w niej polityków - zaznacza Iwona Śledzińska-Katarasińska.
Projekt przewiduje zmniejszenie ilości reklam w jednym z ogólnopolskich programów
Posłanka dodała, że w projekcie Platformy jest też mowa o ograniczeniu, w określonych pasmach czasu, emisji reklam w jednym z ogólnopolskich programów. Wyjaśniła, że o tym, w którym programie będzie mniej reklam, zdecydują nadawcy. Otrzymywanie pieniędzy publicznych do czegoś zobowiązuje - mówi.
Media publiczne jako spółki prawa handlowego, konkursy na ich szefów
Projekt PO zakłada ponadto usamodzielnienie regionalnych ośrodków TVP na wzór rozgłośni Polskiego Radia. Platforma pozostawia też spółki prawa handlowego, jakimi są Polskie Radio i Telewizja Polska, przywraca jawne konkursy na członków rad nadzorczych mediów publicznych.
REKLAMA
Do Sejmu trafił już projekt „dużej ustawy medialnej” zgłoszony przez PiS
Wczoraj do Sejmu trafił projekt reformy medialnej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przewiduje on między innymi utworzenie tzw. mediów narodowych na miejsce obecnych mediów publicznych, oraz przekształcenie instytucji publicznej radiofonii i telewizji ze spółek akcyjnych w państwowe osoby prawne z dniem 1 lipca tego roku.
Powiązany Artykuł
![telewizja free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e8a87679-9862-4f4f-816b-6bfbbac60a06.jpg)
"Duża ustawa medialna" już w Sejmie. Wprowadza media narodowe i opłatę audiowizualną
Wygaszanie umów pracowników Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, 17 rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej obejmie tylko kierownictwa tych spółek. PiS proponuje wprowadzenie opłaty audiowizualnej, która będzie doliczana do rachunków za prąd. Będzie ona wynosiła 15 złotych i ma zastąpić abonament radiowo-telewizyjny.
IAR, PAP, jk
REKLAMA