Streżyńska: już prawie pół miliona wniosków online o 500 zł na dziecko

Już prawie 500 tys. wniosków w ramach programu 500 plus wpłynęło drogą elektroniczną. System działa bez zarzutu. To doświadczenie będzie lekcją dla przyszłych, polskich projektów informatycznych – mówi w rozmowie z PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

2016-05-02, 10:01

Streżyńska: już prawie pół miliona wniosków online o 500 zł na dziecko
Termin składania dokumentów mija z końcem czerwca. Foto: Glow Image/ East News

Posłuchaj

Wydano ponad 400 tysięcy decyzji o przyznaniu pieniędzy i wypłacono już blisko 130 milionów złotych
+
Dodaj do playlisty

- Polacy złożyli już ponad 2 mln wniosków o świadczenie na dziecko, z czego jedna czwarta wpłynęła drogą elektroniczną. Systemy elektroniczne działają bez zarzutu. Sprawdziło się działanie państwa we wsparciu z biznesem, które zrealizowało ten projekt skutecznie i praktycznie w ciągu dwóch miesięcy – powiedziała minister.

Dodała, że jest to lekcja dla przyszłych projektów informatycznych realizowanych przez rząd. - Przeciętny projekt informatyczny, którego realizacja przekracza rok, praktycznie nie ma prawa już się udać. Dotychczas w administracji państwowej standardem były projekty, które realizowane były nawet ponad 3 lata. Takie projekty kompletnie dewaluowały się od strony technicznej, po dłuższym czasie okazywały się nawet niepotrzebne, a poza tym pochłaniały masę pieniędzy i kończyły się często klęską. Taki scenariusz nie był w ubiegłych latach rzadkością – zaznaczyła.

Projekty informatyczne o krótkim czasie realizacji


Według Streżyńskiej, jej resort będzie planował teraz projekty informatyczne o krótkim czasie realizacji i nie będą one gigantyczne. - Plan jest taki: realizować niewielkie projekty, nie przekraczać terminów, po prostu nałożyć na nie reżim czasowy i finansowy, którego świat informatyczny w polskiej administracji jeszcze chyba nie widział – powiedziała. Trzeba też dopuścić więcej mniejszych firm, żeby stworzyć rzeczywisty rynek.

Dodała, że projekt "500 plus" od strony wdrożenia realizowali informatycy z biznesu, z sektora bankowości. - W ich przypadku jest rozliczany efekt, od którego zależy ich kariera i ich pieniądze. W administracji nawet jeśli zaliczy się spektakularne niepowodzenie wynikające np. z braku koncepcji czy zaniechania działań, nic się nie dzieje, nie ma konsekwencji, zresztą sukces też nie skutkuje w żaden sposób dla jego autorów. To będę chciała zmienić – powiedziała.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej