GUS: rośnie zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie, w kwietniu wyniosło 4313,57 zł

Jak informuje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe w kwietniu o 4,6% r/r i wyniosło 4313,57 zł.

2016-05-18, 15:39

GUS: rośnie zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie, w kwietniu wyniosło 4313,57 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w kwietniu 2016. Foto: Glow Images/East News

W tym sanym miesiącu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu 2016 r. o 2,8% r/r i wyniosło 5729,7 tys.

Dobre dane z rynku pracy nie zaskakują

Dane nie są dużą niespodzianką, ocenia w swoim komentarzu Piotr Dmitrowski z BGK.

̶  Dynamika zatrudnienia jest zbieżna z medianą prognoz analityków natomiast dynamika wynagrodzeń jest nieznacznie wyższa od konsensusu (3,8 proc. rdr). Odnotowane wyniki przekładają się na wysoki, przekraczający 8,5 proc. poziom dynamiki realnego funduszu płac. Nie pozostanie to bez wpływu na nastroje gospodarstw domowych i daje nadzieje na wzrost dynamiki konsumpcji.

Jak podkreśla analityk, odnotywane korzystne tendencje na rynku pracy mają długoterminowy charakter, co uwidacznia solidny spadek stopy bezrobocia w ostatnich latach.

REKLAMA

Płace będą rosły

Ta wyliczana przez Eurostat (po dostosowaniu sezonowym) obniżyła się do 6,8 proc. na koniec I kwartału bieżącego roku z ponad 10,5 proc. w połowie roku 2013. Ostatnie miesiące, w co wpisuje się również kwietniowy odczyt, pokazują umocnienie dotychczasowego trendu. Spodziewamy się, że kolejne kwartały również przyniosą dobre wyniki. W pierwszej kolejności liczmy, że utrzymywać się będą wyższe dynamiki wynagrodzeń. Presję płacową będą zwiększać, poza naturalnymi ograniczeniami podaży pracy w warunkach spadku bezrobocia, także efekty oddziaływania programu 500+.

Można dodać, że kondycja rynku pracy i jej przełożenie na stan koniunktury konsumenckiej jest jednym z najważniejszych argumentów przemawiających przeciwko redukcjom stóp procentowych. Potwierdza ona, że występująca od połowy 2014 roku deflacja nie przynosi negatywnych efektów dla funkcjonowania przedsiębiorstw. W efekcie pomimo niskich odczytów CPI oczekujemy stabilizacji poziomu stopy NBP w najbliższych kwartałach.

Presja płacowa będzie się nasilać

Jak oceniają analitycy Banku Millennium, płace w kolejnych miesiącach powinny rosnąć w tempie przekraczającym 4,0% r/r. Presja płacowa nasila się, w miarę wzrostu problemów ze znalezieniem pracowników w sytuacji, gdy bezrobocie jest zbliżone do poziomu równowagi. Widać to już w zapowiedziach podwyżek pensji w głównych sieciach handlowych.

Będą rosły problemy ze znalezieniem pracowników

Dodatkowo program dopłat dla rodzin z dziećmi prawdopodobnie zmniejszy aktywność zawodową kobiet, nasilając jeszcze problemy ze znalezieniem pracowników. Z drugiej strony, deflacja zwiększając siłę nabywczą wynagrodzeń, ogranicza presję na ich nominalny wzrost.

REKLAMA

Zatrudnienie w sektorze wzrosło w kwietniu zgodnie z konsensusem o 2,8% r/r, po wzroście o 2,7% r/r w marcu. W ciągu miesiąca wzrost wyniósł tylko 3 tys., ale i tak był to najlepszy kwiecień od 2011 r. Rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji jako, że fundusz plac w kwietniu rósł nominalnie o 7,5% r/r. Realnie odnotowano wzrost o 8,7% r/r, najwyższy od co najmniej 2008 r.

Jak oceniają analitycy Banku Millennium, dobra sytuacja na rynku pracy jest dla RPP jednym z argumentów za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie.

W marcu też rosło zatrudnienie i wynagrodzenia

W marcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7% r/r i wyniosło 5726,7 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,3% r/r i wyniosło 4351,45 zł.

IAR, abo, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej