Eksperci: szansą na rozwój Śląska nie jest górnictwo
Schyłek tradycyjnych gałęzi przemysłu obecnych na Śląsku, przede wszystkim górnictwa wynika, zdaniem ekspertów z ogólnych warunków rynkowych i tendencji w pozyskiwaniu źródeł energii na europejskich i globalnych rynkach.
2016-05-20, 14:18
Posłuchaj
Polska wciąż tworzy programy restrukturyzacji górnictwa, a potrzebny jest przemyślany, długoletni program jego likwidacji, uważa Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
- Europa w zasadzie zlikwidowała górnictwo. W Wielkiej Brytanii w lutym zamknięto ostatnią kopalnię. Obecnie jest proces likwidacji górnictwa w Czechach. Tym czasem Polska wciąż tworzy programy restrukturyzacji tej gałęzi przemysłu. Należy stworzyć 30-50 letni program likwidacji górnictwa, uwzględniający skutki społeczne takiego planu – uważa rozmówca.
Posłuchaj
SSE to serce Śląska
Po 25 latach transformacji Śląsk zaczął się specjalizować w dwóch obszarach: medycyny i energetyki. Jednak zdaniem Michała Zwyrtka z PWC w Katowicach, najważniejsza dla regionu jest specjalna strefa ekonomiczna.
- Strefa jest sercem Śląska, te firmy, które tam działają, powodują pobudzenie gospodarcze w tym regionie. To potwierdzają ostatnie wyniki Opla, który korzysta z wielu poddostawców – podkreśla gość.
REKLAMA
Posłuchaj
Zdaniem eksperta ta strefa minimalizuje negatywne skutki powolnego wychodzenia Śląska z górnictwa. Jest drugą, po Dubaju największą strefa na świcie, a pierwszą w Europie.
90 proc. energii w Polsce jest czarna
Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego zwraca uwagę na konieczność przekwalifikowania się polskiej energetyki.
- Unia Europejska stawia na OZE, na zieloną energię. Polska ma problem, bo 90 proc. energii pochodzi z węgla – wyjaśnia ekspert.
Posłuchaj
Polska liderem rewitalizacji
Osobną dziedziną, z której Śląsk mógłby czerpać korzyści jest umiejętność rewitalizacji wielkich obszarów poindustrialnych. - To może być naszą specjalizacją w krajach środkowo-europejskich - podaje Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
REKLAMA
Posłuchaj
Śląsk to także centra usług wspólnych, które dynamicznie się tu rozwijają, tworząc tysiące miejsc pracy przede wszystkim dla młody wykształconych osób.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA