Eksperci: szansą na rozwój Śląska nie jest górnictwo

Schyłek tradycyjnych gałęzi przemysłu obecnych na Śląsku, przede wszystkim górnictwa wynika, zdaniem ekspertów z ogólnych warunków rynkowych i tendencji w pozyskiwaniu źródeł energii na europejskich i globalnych rynkach.

2016-05-20, 14:18

Eksperci: szansą na rozwój Śląska nie jest górnictwo
Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Michała Zwyrtka z PWC w Katowicach. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Michała Zwyrtka z PWC w Katowicach (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Polska wciąż tworzy programy restrukturyzacji górnictwa, a potrzebny jest przemyślany, długoletni program jego likwidacji, uważa Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

- Europa w zasadzie zlikwidowała górnictwo. W Wielkiej Brytanii w lutym zamknięto ostatnią kopalnię. Obecnie jest proces likwidacji górnictwa w Czechach. Tym czasem Polska wciąż tworzy programy restrukturyzacji tej gałęzi przemysłu. Należy stworzyć 30-50 letni program likwidacji górnictwa, uwzględniający skutki społeczne takiego planu – uważa rozmówca.


Posłuchaj

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach: należy zlikwidować w Polsce górnictwo 0:43
+
Dodaj do playlisty

SSE to serce Śląska

Po 25 latach transformacji Śląsk zaczął się specjalizować w dwóch obszarach: medycyny i energetyki. Jednak zdaniem Michała Zwyrtka z PWC w Katowicach, najważniejsza dla regionu jest specjalna strefa ekonomiczna. 

- Strefa jest sercem Śląska, te firmy, które tam działają, powodują pobudzenie gospodarcze w tym regionie. To potwierdzają ostatnie wyniki Opla, który korzysta z wielu poddostawców – podkreśla gość.

REKLAMA


Posłuchaj

Michała Zwyrtka z PWC w Katowicach, najważniejsza dla regionu jest specjalna strefa ekonomiczna: o specjalnej strefie ekonomicznej 0:27
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem eksperta ta strefa minimalizuje negatywne skutki powolnego wychodzenia Śląska z górnictwa. Jest drugą, po Dubaju największą strefa na świcie, a pierwszą w Europie.

90 proc. energii w Polsce jest czarna

Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego zwraca uwagę na konieczność przekwalifikowania się polskiej energetyki.  

- Unia Europejska stawia na OZE, na zieloną energię. Polska ma problem, bo 90 proc. energii pochodzi z węgla – wyjaśnia ekspert.


Posłuchaj

Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego: o miksie energetycznym 0:24
+
Dodaj do playlisty

Polska liderem rewitalizacji

Osobną dziedziną, z której Śląsk mógłby czerpać korzyści jest umiejętność rewitalizacji wielkich obszarów poindustrialnych. -  To może być naszą specjalizacją w krajach środkowo-europejskich - podaje Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

REKLAMA


Posłuchaj

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach: o rewitalizacji 0:15
+
Dodaj do playlisty

Śląsk to także centra usług wspólnych, które dynamicznie się tu rozwijają, tworząc tysiące miejsc pracy przede wszystkim dla młody wykształconych osób.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej