Kubisiak: godzinowa stawka dla umów zleceń dobrym rozwiązaniem dla rynku pracy
Stawka godzinowa dla umów zleceń to dobre rozwiązanie dla zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne - ocenia ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak.
2016-06-21, 10:08
Posłuchaj
Wieczorem w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem, godzinowa stawka dla pracujących na podstawie umowy zlecenia i samo zatrudnionych ma wynosić 12 złotych brutto i ma być waloryzowana w zależności od wzrostu płacy minimalnej.
Pracodawcy już przygotowują się do zmian
Andrzej Kubisiak podkreśla w rozmowie z IAR, że pracodawcy już przygotowują się do zmian, które zgodnie z planami rządu miałyby wejść w życie od nowego roku. Według eksperta, godzinowa stawka wyrównuje warunki zatrudnienia dla tych pracowników, którzy mają umowy etatowe i tych, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia bądź prowadzą działalność gospodarczą. Dodał, że poziom 12 złotych brutto to poziom, do którego już dzisiaj rynek pracy zmierza i nawet za prace sezonowe wynagrodzenia w okolicach 12 złotych brutto zaczynają stawać się standardem. - Nie jest to więc regulacja, która wywróci rynek pracy - ocenia Andrzej Kubisiak. Zwraca też uwagę, że jednakowa stawka godzinowa obejmuje zarówno województwa bardziej zamożne jak i słabsze, firmy małe i duże. Dla przedsiębiorstw dużych 12 złotych za godzinę to żaden problem. Inaczej może być w słabszych, małych firmach, które mogą mieć problem z udźwignięciem tego typu kosztów. -W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zaprzestania ich działalności - uważa ekspert.
Koniec różnicowania wysokość minimalnego wynagrodzenia
Rządowy projekt likwiduje też przepisy różnicujące wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy. Obecnie pracownik w pierwszym roku zatrudnienia musi otrzymywać co najmniej 80 procent płacy minimalnej. Po zmianach wszyscy pracownicy-niezależnie od stażu będą otrzymywać płacę minimalną w jednakowej, pełnej wysokości. Rozwiązanie to ma znosić dyskryminację młodych ludzi na rynku zatrudnienia.
Do minimalnego wynagrodzenia nie będą wliczane dodatki nocne. Projekt przewiduje też zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, która zgodnie z nowymi regulacjami będzie kontrolować przestrzeganie obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.
IAR, abo
REKLAMA
REKLAMA