Które firmy obuwnicze przestrzegają praw człowieka?

Adidas, El Naturalista i Eurosko na dobrej drodze do przestrzegania praw człowieka. Deichmann, Bata i Clarks podejmują wysiłki. Z działaniami ociągają się Prada, Geox i Gabor. A polskie firmy? CCC i Wojas wśród 11 firm, które nie odpowiedziały na ankietę.

2016-07-02, 11:25

 Które firmy obuwnicze przestrzegają praw człowieka?
Najwyższe noty uzyskały: Adidas, hiszpański El Naturalista i norweski Eurosko. Foto: Pixabay/Greyerbaby/dom. publiczna

Do badania, przeprowadzonego w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty (ang. Change Your Shoes), zaproszono 23 najbardziej rozpoznawalnych firm obuwniczych widocznych na ulicach i w centrach handlowych w całej Europie. 11 spośród 23 firm (w tym polskie CCC i Wojas) nie udzieliło odpowiedzi. Pozostałe 12 firm wypełniło kwestionariusz z pytaniami o kwestie płac dla pracowników, standardy BHP i ochrony środowiska oraz transparentność działań. Na potwierdzenie udzielanych odpowiedzi firmy przesyłały dodatkową dokumentację. Otrzymane informacje zostały zanalizowane i ocenione.


Liderzy zmiany

Najwyższe noty uzyskały: Adidas, hiszpański El Naturalista i norweski Eurosko. Uznano, że te firmy są “na dobrej drodze” do skutecznego identyfikowania, zapobiegania i rozwiązywania problemów z przestrzeganiem praw człowieka w całych łańcuchach dostaw. Za “podejmujące wysiłki” uznano m.in. Batę, Deichmanna oraz Clarksa. Żadna z firm nie otrzymała najwyższej oceny, oznaczającej stałe postępy w dbaniu o prawa człowieka. Mimo rozpoznanych problemów z zachowaniem standardów społecznych i środowiskowych w globalnym przemyśle obuwniczym, wiele firm wciąż unika odpowiedzialności za ich identyfikowanie i rozwiązywanie. Jedynie 9 z 23 zaproszonych do badania firm publikuje raporty dotyczące odpowiedzialności społecznej i ekologicznej regularnie informując konsumentów o swoich działaniach w tym zakresie. To wciąż za mało. 

 - Oczekujemy od firm obuwniczych, że krok po kroku będą zwiększać wysiłki w kierunku większej transparentności i przestrzegania praw człowieka. Również konsumenci są coraz bardziej zainteresowani tym, w jakich warunkach powstają kupowane przez nich buty. Liczymy, że raport ten dostarczy im informacji jakich oczekują. Mamy również nadzieję, że niedługo będziemy mogli uwzględniać w podobnych publikacjach odpowiedzi otrzymane od polskich firm  – mówi Joanna Szabuńko z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Każdego roku na świecie produkowanych jest 24 miliardy par butów

Większość (88%) powstaje w Azji, w krajach, gdzie wynagrodzenia pracowników są najniższe. Produkcja butów to proces pracochłonny, oparty o intensywną pracę ludzi, często w warunkach niebezpiecznych dla ich zdrowia. Największymi problemami są niskie płace niewystarczające na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i ograniczenia działalności związków zawodowych. Innym palącym problemem w produkcji butów skórzanych jest narażanie zdrowia pracowników w procesie garbowania skór.

REKLAMA

Informacja prasowa, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej