Tusk: nie będzie jednolitego rynku a la carte
Wielka Brytania uzyska dostęp do jednolitego rynku, jeśli będzie przestrzegać czterech swobód. Tak ustalili przywódcy 27 krajów na zakończenie nieformalnej narady w Brukseli.
2016-06-29, 15:03
Posłuchaj
Chodzi przede wszystkim o swobodę podejmowania pracy przez obywateli unijnych krajów za granicą, na terenie Wspólnoty. Z tej swobody korzystają między innymi Polacy.
Nie będzie na razie zmian traktatowych
Nie będzie na razie żadnych zmian w traktatach dotyczących reform w Unii Europejskiej. Tak ustalili przywódcy 27 krajów na zakończenie nieformalnej narady w Brukseli. O uzgodnieniach poinformowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Wstępna dyskusja o reformach UE zakończona
Pięć godzin trwało spotkanie w Brukseli przywódców 27 krajów dotyczące przyszłości Unii po referendum na Wyspach. Brytyjczycy opowiedzieli się w nim za wyjściem ze Wspólnoty. W nieformalnej naradzie nie uczestniczył premier Wielkiej Brytanii.
Kolejne spotkanie we wrześniu
Nie ma żadnych wiążących wniosków ze spotkania, jest tylko krótka deklaracja, która potwierdza, że kolejne, nieformalne spotkanie przywódców 27 krajów, znowu bez Wielkiej Brytanii, odbędzie się we wrześniu w Bratysławie. W dokumencie unijni liderzy napisali, że wynik brytyjskiego referendum wymusza zmiany w działaniu Unii.
REKLAMA
Okres refleksji właśnie się rozpoczął
Europejscy przywódcy podkreślili, że wiodącą rolę będą ogrywali szefowie państw lub rządów i nie będą to unijne instytucje, czy grupy ekspertów jak to w przeszłości bywało. Pojawiły się głosy, że konieczne będą zmiany traktatowe, choć nie od razu. I są też obawy, że rozpoczęcie dyskusji o reformach może zagrozić jednej z unijnych swobód. Chodzi o swobodne podejmowanie pracy przez obywateli Unii w krajach członkowskich, co kwestionowane było w Wielkiej Brytanii i jest kwestionowane w Holandii, Danii, czy we Francji. Polska stanowczo się temu sprzeciwia.
Do deklaracji wpisano także ustalenia z wczorajszego unijnego szczytu z udziałem przywódców wszystkich państw, także Wielkiej Brytanii. Unijni liderzy napisali, że czekają na wniosek władz w Londynie dotyczący wyjścia ze Wspólnoty, by możliwe było rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie. Powtórzono, że taki wniosek powinien wpłynąć do Brukseli możliwie szybko, po ustabilizowaniu sytuacji wewnętrznej w Wielkiej Brytanii.
IAR, abo
REKLAMA