Urodzaj na rynku malin i wiśni

Polska produkuje dwie trzecie wszystkich owoców miękkich i wiśni w UE dla przetwórstwa, jest też ważnym producentem tych owoców do spożycia indywidualnego.

2016-07-27, 14:23

Urodzaj na rynku malin i wiśni
W Polsce największe plantacje maliny zlokalizowane są na Lubelszczyźnie. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O rynku owoców miękkich w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki mówi Mariusz Dziwulski ekspert z Banku Gospodarki Żywnościowej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Rok 2015 ze względu na suszę był dla polskich producentów wielu owoców rokiem trudnym. Jaki jest ten sezon dla producentów truskawek - mówi Mariusz Dziwulski ekspert z Banku Gospodarki Żywnościowej.

- Skup truskawek już się zakończył. Ceny były zróżnicowane, spowodowane to było dezinformacją w kwestii wielkości zbiorów w kraju. Spodziewano się dobrych zbiorów, ceny za truskawki do mrożenia zaczęły się z poziomu 2,5 zł za kg, pod koniec sezonu cena znacznie przekraczała 4 zł. Z punktu widzenia producentów to była dobra cena – wyjaśnia gość.

 W tym roku więcej malin

Na tegoroczny sezon nie powinni także narzekać producenci malin.

- Zbiory malin w tym roku będą wyższe od tych z poprzedniego roku. Tamten rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o susze, zbiory były o 30 proc. niższe. Ten rok zapowiada się lepiej, jednak należy pamiętać, że susza, która miała miejsce w roku poprzednim, spowodowała, że plantacje są osłabione, dlatego poziom zbiorów będzie niższy, będzie mniej niż dwa lata temu – tłumaczy ekspert.

Wiśnie są tanie

 W najtrudniejszej sytuacji mogą znaleźć się właściciele sadów wiśniowych. Ceny wiśni w skupie są niskie.

- Jeśli chodzi o skup, to ceny zaczęły się na poziomach z zeszłego roku, natomiast wydaje się, że wiśni może być  więcej, więc ceny spadły – dodaje.

Polska jest w UE  największym producentem malin i porzeczek czarnych oraz znaczącym graczem w produkcji truskawek i borówki wysokiej. Łącznie w 5 ostatnich latach wyeksportowano do krajów UE około 225 tys. ton świeżych owoców jagodowych o wartości 240 mln euro.

REKLAMA

Elżbieta Mamos, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej