Studencki satelita leci w kosmos
W decydującą fazę wchodzą prace dotyczące wysłania w Kosmos Satelity PW SAT 2 skonstruowanego przez studentów z Koła Astronautycznego, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
2016-08-22, 12:48
Posłuchaj
Ciągle zbierane są pieniądze na ostateczne sfinalizowanie przedsięwzięcia podkreśla Dominik Roszkowski - jeden z uczestników projektu umieszczenia satelity na orbicie okołoziemskiej.
- Mamy już część sumy potrzebnej do zakupienia miejsca na rakiecie. Na początku tego roku otrzymaliśmy 180 tys. euro z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako część składki członkowskiej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ta kwota może być jednak niewystarczająca. Może wystarczyć na kupienie miejsca, ale może nie wystarczyć na kupienie zasobnika, w którym satelita powinien zostać umieszczony, by znaleźć się na rakiecie. Wszystko okaże się w okresie kilku najbliższych tygodni – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
Kto wystrzeli satelitę?
Przygotowania związane z zamiarem wysłania satelity w przestrzeń kosmiczną są bardzo zaawansowane. Obecnie studenci starają się o pozyskanie operatora rakiety, która wyniesie PW SAT 2 na orbitę.
- Aktualnie jesteśmy w trakcie przetargu na wystrzelenie PW SAT 2. Jeśli wszystko się powiedzie, to w przeciągu kilku tygodni dowiemy się z jakim operatorem polecimy, na jakiej rakiecie. I poznamy orientacyjny termin startu – dodaje.
REKLAMA
Mieści się w dłoniach
PW SAT 2 to satelita niewielkich rozmiarów podkreśla Domini Roszkowski.
- On będzie wielkości 10x10x20 cm, czyli zmieści się w dłoniach. Satelitę zaprojektowali studenci, że studenckiego Koła Astronomicznego – tłumaczy rozmówca.
Kosmiczne śmieci
Dzięki satelicie PW SAT 2 będzie zrealizowanych kilka eksperymentów. Jeden z nich dotyczy zastosowania żagla deorbitacyjnego, który posłuży do zdeorbitowania satelity.
- Mamy teraz dość poważny problem ze śmieciami kosmicznymi. Z satelitami, które są niedziałające, a zajmują cenne miejsce na orbicie. Jednym z rozwiązań, które będziemy testować jest zapobieganie pozostawania tych obiektów na orbitach – mówi ekspert.
REKLAMA
Politechnika zarobi?
Brakuje także pieniędzy na wyprodukowanie niektórych elementów struktury satelity. Częściowo ten problem rozwiązało znalezienie przez Politechnikę partnera do współpracy, wyjaśnia Dominik Roszkowski.
- W przyszłości te rozwiązania, które teraz projektujemy, jak żagiel deorbitacyjny, czy system zasilania, który też jest autorskim projektem, planujemy sprzedawać. Tak już się dzieje, uniwersytety, które tworzyły swoje rozwiązania, teraz je sprzedaje na rynku światowym – przekonuje gość.
Rozwiązania zastosowane przy budowie PW SAT 2 rokują nadzieję na komercjalizację.
Około 40% składu studenckiego Kola Astronautycznego stanowią dziewczyny. Koordynatorką projektu PW SAT 2 jest Inna Uwarowa.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA