Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Umowy za 1 mld dolarów?
W drugim dniu swojej wizyty w Warszawie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wraz z prezydentem Andrzejem Dudą otworzyli Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Prezydenci liczą na zwiększenie obrotów handlowych między obu krajami.
2016-08-23, 14:41
Posłuchaj
Prezydenci otworzyli Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze - relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Głęboko wierzymy, że wizyta prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, będzie nowym otwarciem w naszych relacjach gospodarczych - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego.
Prezydent przypomniał, że w ostatnich latach obroty gospodarcze między Polską a Kazachstanem uległy zmniejszeniu.
Prezydent podkreślił, że Kazachstan jest bez wątpienia niekwestionowanym liderem gospodarczym w Azji Centralnej, a Polska jest liderem w Europie Środkowej.
Patrząc na skalę wzajemnych obrotów i kontaktów gospodarczych, na tę właśnie pozycję, jaką nasze państwa zajmują w swoich regionach, nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny - podkreślił polski prezydent.
Nazarbajew: Polska to ważny partner Kazachstanu w UE
Kazachstan traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego w Unii Europejskiej - powiedział we wtorek prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. Dodał, że jego kraj jest zainteresowany polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości.
Nazarbajew w trakcie wystąpienia podczas otwarcia Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego podkreślił, że mimo zmian geopolitycznych zachodzących na świecie, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych problemów politycznych, ani też gospodarczych.
- Powinniśmy się rozwijać. Nie mniej jednak obrót towarowy pomiędzy naszymi krajami (...) nie odpowiada naszym potencjalnym możliwościom - zauważył prezydent Kazachstanu.
Wymienił, że w eksporcie do Polski dominują m.in. surowce energetyczne, produkty przemysłu chemicznego, hutniczego, rolnictwa. - A z Polski to są artykuły AGD, przemysł chemiczny, również produkty rolne, spożywcze, meble, w ostatnich latach mamy coraz więcej inwestycji z Polski - powiedział. W jego ocenie przez ostatnie 25 lat oba kraje wzajemnie się sondowały m.in. jeśli chodzi o stabilność prawa. - Koniec tego przyglądania się, trzeba wreszcie rozpocząć pracę i współpracę - podkreślił Nazarbajew.
Podał, że obecnie w Kazachstanie jest ponad 100 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Realizowane są projekty w takich dziedzinach, jak farmacja i budownictwo.
Prezydent Nazarbajew z premier Szydło o pogłębianiu relacji gospodarczych
We wtorek prezydent Kazachstanu spotkał się też z premier Polski.
Jak czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Beata Szydło podczas rozmowy podkreślała, że Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w Azji Centralnej.
REKLAMA
"Wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce była okazją dla intensyfikacji kontaktów gospodarczych między naszymi państwami" - podaje Kancelaria.
"Szefowa polskiego rządu podziękowała władzom i społeczeństwu Kazachstanu za opiekę nad potomkami Polaków, którzy trafili na kazachską ziemię jako ofiary stalinowskich deportacji" - wynika z komunikatu.
Z kolei prezydent Nazarbajew - czytamy na stronie KPRM - podkreślał, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE.
Polska chce zwiększyć eksport do Kazachstanu
W poniedziałek prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew podpisali deklarację o współpracy gospodarczej między Polską i Kazachstanem. Zakłada ona między innymi współpracę w dziedzinie rolnictwa, a także pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bankiem Rozwoju Kazachstanu.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda mówił, że Polska chce zwiększyć eksport polskich towarów do Kazachstanu, a także, by nasze firmy były aktywne na kazachskim rynku. Trwają też rozmowy o uruchomieniu stałego połączenia lotniczego między Warszawą i Astaną. Zadeklarował też, że naftoport w Gdańsku jest otwarty na przyjęcie ropy naftowej z Kazachstanu.
Z kolei Nursułtan zwracał uwagę, że dla jego kraju ważna jest współpraca z Polską między innymi w dziedzinie rolnictwa.
REKLAMA
Porozumienie między BGK a kazachstańskim bankiem rozwoju warte 300 mln euro
Bank Gospodarstwa Krajowego oraz kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie opiewające na 300 mln euro, które będzie wspierać wspólne kontrakty inwestycyjne i eksportowe – poinformował PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek wieczorem Morawiecki spotkał się z kazachstańskim ministrem inwestycji i rozwoju Żengysem Kasymbekiem. Wcześniej rozmawiał też z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem, który przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.
Będzie wsparcie dla wspólnych projektów
"Podpisaliśmy porozumienie pomiędzy kazachstańskim bankiem rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli naszym bankiem rozwoju, które przewiduje finansowanie projektów inwestycyjnych o wartości 300 mln euro" – mówił PAP wicepremier. "To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy" – dodał.
Tłumaczył, że Polska chce nawiązać głębsze relacje z Kazachstanem. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie.
Polska potrzebuje surowców z Kazachstanu
"Jest to dla nas bardzo dobry i ważny partner, ponieważ zarówno warunki prowadzenia biznesu są w Kazachstanie coraz lepsze, ale również struktura naszych gospodarek wzajemnie się uzupełnia. Oni mają pewne produkty, surowce w szczególności, których my potrzebujemy, my z kolei eksportujemy maszyny, przetworzoną żywność, leki" - wyjaśnił.
Przypomniał, że oba kraje należą także do pierwszych sygnatariuszy Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i leżą na tzw. Jedwabnym Szlaku, co kreuje dodatkowe szanse na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych.
Od 1 stycznia 2017 ruch bezwizowy
"Z prezydentem Nazarbajewem i ministrem Kasymbekiem rozmawialiśmy na temat inwestycji, w tym również o takich sprawach, jak ruch bezwizowy. Nazarbajew obiecał, że ruch bezwizowy będzie od 1 stycznia 2017 roku" – zaznaczył Morawiecki. Tematem rozmów były także plany uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Astaną – dodał.
Minister zauważył, że Polska notuje deficyt w handlu z Kazachstanem. "W ramach wymiany handlowej eksportujemy za nieco mniej niż 0,5 mld dolarów, a importujemy prawie za 1 mld dolarów" – powiedział.
Wskazał, że w trakcie poniedziałkowych spotkań udało się m.in. wyeliminować kilka problemów operacyjnych dotyczących funkcjonowania polskich firm w Kazachstanie. „Polska firma z sektora farmaceutycznego miała problemy w Kazachstanie i wydaje się, że dzisiaj w bezpośrednich rozmowach udało się te problemy wyjaśnić i one znikną. To była moja bezpośrednia interwencja u ministra Kasymbeka. Minister bardzo życzliwie się do tego odniósł” – dodał Morawiecki.
Podkreślił, że Polska Kazachom oferuje towary o stosunkowo wysokiej wartości dodanej, jak np. maszyny czy lekarstwa. „Polskie leki stanowią blisko 10 proc. udziału w rynku kazachstańskim” – zauważył.
Podczas spotkania zawarto porozumienie między spółką Astana Expo 2017 i Polską Izbą Turystyki. W rozmowach w Ministerstwie Rozwoju wziął też udział wiceminister Radosław Domagalski.
Ekonomiści: warto zacieśniać kontakty gospodarcze z Kazachstanem
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że Kazachstan jest krajem, z którym warto zacieśniać kontakty gospodarcze. Wskazuje na jego dobre perspektywy gospodarcze, pomimo obserwowanego w tej chwili spowolnienia.
Ekonomistka przypomina, że polskie firmy od lat blisko współpracują z kazachskimi partnerami. Monika Kurtek przypomina, że Kazachstan jest czwartym partnerem Polski na Wschodzie. W tym kraju obecnych jest już blisko 200 polskich przedsiębiorstw - głównie małych i średnich.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA