Wasielewski, PERN: trzeba zacząć zarabiać na trzeciej nitce rurociągu Przyjaźń

Trzeba skończyć budowaną od 13 lat trzecią nitkę rurociągu Przyjaźń i zacząć zarabiać na tym przedsięwzięciu - powiedział w rozmowie z PAP w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes spółki PERN Igor Wasilewski.

2016-09-08, 10:35

Wasielewski, PERN: trzeba zacząć zarabiać na trzeciej nitce rurociągu Przyjaźń
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: pixabay.com

Trzecia nitka ropociągu, biegnąca z Adamowa na granicy z Białorusią do Płocka, ma 250 km długości i budowana jest od 13 lat. Według zapowiedzi spółki zostanie ona oddana do użytku na przełomie września i października br.

Pytany o koszty przedsięwzięcia Wasilewski przyznał, że "inne koszty były brane pod uwagę na początku inwestycji, a inne są dzisiaj".

- Chcemy odzyskać koszty operacyjne. Na razie to majątek za kilkaset milionów złotych, włożony w ziemię i tam rdzewiejący. Trzeba więc to skończyć i zacząć na tym zarabiać – powiedział Wasilewski.

Prezes dodał, że dzięki uruchomieniu trzeciej nitki będzie można rozpocząć remont pierwszej nitki Przyjaźń, która - jak przypomniał - była budowana 50 lat temu.

- Kiedyś trzeba będzie ją wyremontować, a przecież nie możemy przerwać dostaw dla naszych klientów w Polsce, czyli do Orlenu i Lotosu oraz do klientów w Niemczech, nie mając alternatywy - powiedział.

Spółka myśli o budowie dwóch nowych zbiorników ropy


Jak powiedział, spółka myśli o budowie dwóch nowych zbiorników ropy, każdy po 200 tys. m sześć. Co do kolejnych, PERN prowadzi rozmowy ze swymi klientami, Orlenem i Lotosem o tym, jakie pojemności są im jeszcze potrzebne. Wasilewski przypomniał, że PERN już ogłosił strategię, a Lotos i Orlen "są w trakcie". - To są nasi klienci, jeśli oni ogłoszą swoje strategie, to my się do tego dostosujemy - powiedział. - PERN to firma logistyczna, która działa na zlecenie swoich klientów - zaznaczył.

Jego zdaniem, jeśli wziąć pod uwagę cały łańcuch dostaw paliw i optymalizacje każdego jego elementu, większe pojemności magazynowe pozwolą naszym koncernom paliwowym na łatwiejsze zakupy ropy w różnych częściach świata w tzw. dołkach cenowych.

PERN opublikował nową strategię, która zakłada utrzymanie przesyłu ropy naftowej na poziomie 50 mln ton rocznie, wzrost pojemności magazynowych i zwiększenie tłoczeń paliw płynnych w latach 2016-2020. W tym czasie na inwestycje chce przeznaczyć 500 mln zł.

Celem zaktualizowanej strategii PERN jest podniesienie efektywności działania i realizacja projektów rozwojowych, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, czyli spółka zależna PERN, ma stać się laboratorium innowacyjności.

- Nowa strategia zmierza do przeobrażenia PERN w nowoczesną firmę usługową, która będzie mogła nie tylko odpowiedzieć na wyzwania XXI wieku, ale też spełniać wysokie standardy technologiczne, organizacyjne, informatyczne, a tym samym pewniej niż kiedykolwiek gwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju i zajmować ważne miejsce w rozwoju polskiej gospodarki – poinformowała spółka.

Jak zapowiedział PERN, na przełomie września i października zostanie oddana do użytku tzw. III nitka Odcinka Wschodniego rurociągu naftowego Przyjaźń, biegnącego z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka. - Oznacza to zwiększenie o ponad 20 proc. przepustowości na Odcinku Wschodnim - zaznaczyła spółka.

PERN podał też, że wraz z nową magistralą gotowa będzie licząca ok. 160 km trasa nowoczesnej linii światłowodowej z Warszawy do Siemiatycz. Termin uruchomienia tego światłowodu planowany jest na 1 stycznia 2017 r.

Wśród planowanych inwestycji spółka wymieniła m.in. budowę na terenie swej bazy magazynowej w Gdańsku dwóch nowych zbiorników na ropę naftową – wcześniej informowano, że powstaną tam dwa zbiorniki na składowanie surowca o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy. Jak przyznał PERN, do końca tego roku mają zapaść tam decyzje dotyczące drugiego etapu budowy Terminala Naftowego w Gdańsku, z przeznaczeniem na przeładunek i składowanie produktów chemicznych lub ropy naftowej, na którą to usługę – jak zaznaczyła spółka - rośnie zapotrzebowanie. PERN podał też, iż dotychczasowe pojemności gdańskiego Terminala Naftowego w Gdańsku „są zarezerwowane na dwa lata do przodu”.

PERN to państwowa, strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau.

W Polsce spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Z początkiem kwietnia PERN uruchomił strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2013 r. Inwestycja kosztowała 412 mln zł.

Do grupy kapitałowej PERN należy sześć podmiotów zależnych: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia” oraz Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, a także Siarkopol, Petromor i Naftoport.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej