Dane o produkcji przemysłowej. Ekonomiści: czekamy na fundusze UE

W sierpniu, w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego produkcja przemysłowa wzrosła o 7,5 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast kolejny miesiąc z rzędu spadła produkcja budowlana - liczona rok do roku o 20,5 procent. Dane dotyczące pierwszego wskaźnika są lepsze niż oczekiwał rynek.

2016-09-19, 13:49

Dane o produkcji przemysłowej. Ekonomiści: czekamy na fundusze UE
Od lewej: Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Rafał Sadoch analityk z Domu Maklerskiego mBank, Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Rafał Sadoch analityk z Domu Maklerskiego mBank, Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W sierpniu widzimy znaczną poprawę Rafał Sadoch analityk z Domu Maklerskiego mBank.

- Wydaje się, że te odczyty są lepsze, wskażą że lipiec był wypadkiem przy pracy. Nie powinniśmy spodziewać się silnego podbicia, które by wskazywało na silniejszy wzrost gospodarczy. Po danych o PKB jeszcze nie widać wpływu programu 500+. Konsumpcja utrzymuje się na podobnym poziomie, co w 2015 roku. Oczekiwanie przyspieszenie gospodarcze odsuwa się na 2017 rok. Produkcja przemysłowa powinna w sierpniu być nad kreską. Głównym czynnikiem, który ją hamuje, to inwestycje infrastrukturalne, czyli przestawianie się z jednej perspektywy unijnej na drugą. Sprzedaż detaliczna na pewno się poprawi, bo pieniądze z programu 500+ muszą pojawić się na rynku – uważa analityk.


Posłuchaj

Rafał Sadoch analityk z Domu Maklerskiego mBank: przyspieszenie gospodarcze odsuwa się na 2017 rok 1:14
+
Dodaj do playlisty

Czekamy na fundusze UE

Problemy ciągle ma branża budowlana - i tu dużej poprawy w sierpniu nie powinniśmy się spodziewać - dodaje Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

- Dane na sierpień na pewno będą jeszcze kiepskie. Ciągle mówimy, że pieniądze mają ruszyć, ale nie ruszyły. Parę dni temu zostały odblokowane przetargi na kilkanaście ważnych odcinków infrastruktury – przypomina specjalista.

REKLAMA


Posłuchaj

Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej: czekamy na nową perspektywę z UE 0:21
+
Dodaj do playlisty

Na rynku pracy lepiej

Za to sierpniowe dane z rynku pracy pokazały znaczną poprawę. Rośnie zatrudnienie i wynagrodzenie w przedsiębiorstwach - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Te lepsze dane to efekt prac rządu - dodaje Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego.

- Zmiany zachodzą po przez tworzenie atmosfery uczciwego zachowania się. Jeżeli mamy patologię, to ktoś próbuje coś z nią zrobić. Nawet, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa, czy podatki. Zmienia się nastawianie Polaków, coraz więcej osób uważa, że warto być uczciwym, z tego wynika optymizm, nie koniecznie z tego, że formalnie posunięcia rządu wszystkie są bardzo dobre – dodaje.


Posłuchaj

Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego: zmienia się nastawianie Polaków 0:47
+
Dodaj do playlisty

W sierpniu przeciętne wynagrodzenie w firmach było o 4,7 procent wyższe niż przed rokiem.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej