X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Firmy używają outsourcingu do unikania składek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 11:24
Pracodawcy próbują unikać płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin swoich pracowników.
Audio
  • O używaniu outsourcingu pracowników, do unikania płacenia składek do ZUS w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W skrajnych przypadkach może się okazać, że ani pracodawca, który zastosował outsourcing pracowniczy, ani firma zewnętrzna, w ogóle nie odprowadzały za nas składek
W skrajnych przypadkach może się okazać, że ani pracodawca, który zastosował outsourcing pracowniczy, ani firma zewnętrzna, w ogóle nie odprowadzały za nas składekFoto: Glow Images/East News

W tym celu stosują tzw. outsourcing pracowniczy. Na czym to polega – tłumaczy Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Outsourcing pracowniczy jak każdy outsourcing powinien polegać na tym, że firma korzysta z zasobów innej firmy. Outsourcing pracowniczy, który był proponowany w polskich firmach często polegał na tym, że pracownicy przedsiębiorstwa, byli przenoszeni to podmiotu zewnętrznego i stamtąd na podstawie umowy zlecania, zamiast umowy o pracę, podnajmowani byli pierwotnemu pracodawcy. Była to fikcja, bo pracownicy nie zmieniali miejsca pracy, ani szefa – wyjaśnia gość.

Oszczędności niezgodne z prawem

Z kontroli ZUS wynika, że bardzo często taki proceder stosują szpitale, które chcą w ten sposób zaoszczędzić na płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne.

- Osoby zarządzające personelem szpitali miały błędne wyobrażenie polegające na tym, że jeżeli formalnie przeniosą pracowników pracujących w  nadgodzinach do innego podmiotu, to odpowiedzialność za wielkość składek będzie pomniejszona. Nie będą musieli ponosić kosztów pełnego oskładkowania, tak jak to jest w przypadku umów o pracę. Jest to nieprawda, po kontroli okazuje się, że dług będzie musiał byś spłacony – przekonuje ekspert.

Niższe emerytury 

Taki proceder pozostaje nie bez wpływu na pracowników. Bo to ich składki na ubezpieczenia społeczne nie są w odpowiedniej wysokości opłacane. Stąd też wątpliwości Pani Barbary.

- Pracuję na etacie w firmie, ostatnio pracodawca zaproponował mi, żebym za nadgodziny dostawała wypłaty z innego przedsiębiorstwa, które zatrudni mnie na umowę zlecenie. Nie wiem, czy to jest zgodne z prawem – pyta Pani Barbara.

Jest to ominięcie prawa – mówi Radosław Milczarski i zaleca pracownikom czujność. - Umowy zlecenia nie są oskładkowane tak jak umowa o pracę. Nasz kapitał, który będzie miał wpływ na wielkość naszej emerytury, będzie mniejszy. Wypełnianie obowiązków na umowę zlecenie, zamiast na umowę o pracę obniża naszą emeryturę – dodaje.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że ani pracodawca, który zastosował outsourcing pracowniczy, ani firma zewnętrzna, w ogóle nie odprowadzały za nas składek.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i zapytać, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia i czy odprowadza należne składki. ​

Karolina Mózgowiec, abo

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Można prowadzić działalność za granicą, a składki płacić do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 11:47
Lato sprzyja pracom sezonowym za granicą. O tej porze roku w krajach Unii Europejskiej rośnie liczba pracowników sezonowych z Polski, ale sami przedsiębiorcy także mogą czasowo przenieść swoją działalność za granicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownik za granicą, ale ubezpieczony w kraju

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 15:23
Od przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej polscy pracownicy mogą swobodnie pracować na terenie innych krajów Wspólnoty, będąc jednocześnie zatrudnionymi w kraju. Taka jest istota delegowania pracowników.
rozwiń zwiń