Pomoc dla Grecji: Ateny otrzymają tylko część pożyczki
Grecja otrzyma tylko część pożyczki z ostatniego pakietu kredytowego. Władze w Atenach dostaną miliard sto milionów euro zamiast planowanych dwóch miliardów ośmiuset milionów.
2016-10-10, 19:21
Posłuchaj
Decyzję tę podjęli ministrowie finansów strefy euro, którzy obradowali w Luksemburgu.
Odblokowany miliard sto milionów euro ma być przeznaczony na spłatę zewnętrznego długu Grecji.
Druga część pożyczki, jeśli Grecja przedstawi dane dotyczące zadłużenia wewnętrznego
Z kolei o przelaniu Atenom pozostałej kwoty eurogrupa zdecyduje na spotkaniu roboczym 24 października pod warunkiem, że grecki rząd przedstawi najpierw brakujące dane na temat wewnętrznego zadłużenia państwa. To był główny powód, dla którego ministrowie finansów nie wyrazili dziś zgody na wypłatę całej sumy.
Wcześniej, wiceszef Komisji Europejskiej Pierre Moscovici oświadczył, że Grecja spełniła przedstawione jej warunki. Chodziło o wprowadzenie w życie zatwierdzonych wiosną reform, w tym przede wszystkim przyśpieszenie prywatyzacji.
REKLAMA
W maju ministrowie finansów eurolandu zgodzili się na wypłatę kolejnej ponad 10-miliardowej transzy z programu kredytowego dla Aten, ale miało się to odbywać ratami. Pierwszą - w wysokości siedmiu i pół miliarda euro - Ateny otrzymały w czerwcu, kolejna miała być przelana jesienią.
Grecja spełniła warunki, są reformy, będzie pożyczka
Dziś, wiceszef Komisji Europejskiej Pierre Moscovici powiedział, że Grecja spełniła kluczowe warunki. "Nastąpił przełom, Grecja wypełnia zobowiązania, reformy są kontynuowane, widać zmiany. Dlatego oczekuję pozytywnego sygnału i decyzji o wypłacie pożyczki" - powiedział wiceszef Komisji.
Dwa miliardy osiemset milionów euro dla Grecji to część ponad 10-miliardowej pożyczki, na którą ministrowie finansów eurolandu zgodzili się w maju, ale która miała być wypłacana ratami. Transzę przeznaczoną na spłatę długów, w wysokości siedmiu i pół miliarda euro, Ateny otrzymały w lipcu, resztę miały dostać jesienią, ale warunkiem było dokończenie reform.
Grecja przeprowadziła 15 kluczowych reform
Według oceny Komisji Europejskiej władze w Atenach przeprowadziły 15 kluczowych działań, jakie były warunkiem wypłaty pomocy. Chodzi m.in. o postęp w procesie prywatyzacji, przekształcenia w greckim sektorze energetycznym, a także utworzenie niezależnego organu monitorującego finanse publiczne. "Jak często w przypadku Grecji reformy zostały przeprowadzone na ostatnią chwile, ale zostały zrobione" - podkreślił Moscovici.
REKLAMA
Jest szansa na restrukturyzację długu Grecji
Zaznaczył, że pozytywna decyzja ministrów otworzyłaby możliwość rozpoczęcia dyskusji o drugim przeglądzie realizacji programu pomocowego przez Grecję. Faza ta będzie bardziej koncentrowała się na monitoringu implementacji reform, a nie przeprowadzaniu działań legislacyjnych.
Według komisarza, jeśli ten proces zostanie zakończony przed nowym rokiem, możliwe będzie wypracowanie "globalnego porozumienia" między kredytodawcami a Grecją, które będzie dotyczyło również restrukturyzacji zadłużenia tego kraju.
Dług publiczny Grecji wynosi obecnie ponad 170 proc. produktu krajowego brutto, co jest najwyższym takim wskaźnikiem wśród państw strefy euro. Podejście do tego problemu wywołało spór między strefą euro, a Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który nalega na restrukturyzację zadłużenia. MFW jeszcze nie zadecydował, czy weźmie udział w trzecim pakiecie pomocowym dla Grecji.
"Komisja i ja osobiście mamy nadzieję, że MFW będzie w pełni uczestniczył w programie. Powiedziałem to (szefowej MFW) Christine Lagarde, z którą widziałem się dwa dni temu w Waszyngtonie. (...) Rozumiem, że Fundusz chce zmniejszenia obciążenia związanego z długiem dla Grecji, z drugiej strony potrzebujemy reform. Sądzę, że jeśli wszyscy podejmą wysiłek będziemy mogli do końca roku znaleźć porozumienie" - oświadczył komisarz.
Grecja jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny program pomocowy - z pakietu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro - jest już trzecim z kolei.
IAR, PAP, jk
REKLAMA