X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kongres 590: PZU - lider branży ubezpieczeniowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 10:11
- Warto zwiększać udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym, czego przykładem mogą być m.in. efekty konsolidacji Alior Banku - powiedział prezes PZU Michał Krupiński podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.
PZU (zdjęcie ilustracyjne)
PZU (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Materiały prasowe PZU

W rozmowie z PAP prezes PZU SA Michał Krupiński podsumował ostatnie sukcesy spółki: bardzo dobre wyniki po trzech kwartałach oraz podtrzymanie przez amerykańską agencję ratingową S&P oceny PZU na poziomie „A-„ - najwyższym z możliwych dla polskiej spółki, który o jeden poziom przewyższa rating Polski.

Kapitał ma narodowość

Według Michała Krupińskiego są trzy powody, dla których warto zwiększać udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym czy ubezpieczeniowym. Na pierwszy wskazują wyniki badań satysfakcji klientów, z których wynika, że Polacy wolą kupować produkty w firmach rodzimych.

Ponadto kryzys finansowy pokazał, że kiedy w Polsce był wzrost gospodarczy, to „banki z siedzibą za granicą wyciągały płynność, nie zwiększały akcji kredytowej” - powiedział Michał Krupiński. Ocenił, że  polskie banki, a wśród nich PKO BP czy kontrolowany przez PZU Alior Bank, są w takich sytuacjach „dużo bardziej innowacyjne niż banki zagraniczne”.

Kolejnym powodem, dla którego warto wspierać repolonizację w sektorze finansowym jest według niego "lojalność wobec klienta", która - jak zauważył - funkcjonuje w każdej branży, nie tylko bankowej czy ubezpieczeniowej.

- Czasami firmy muszą, wybierać, który klient jest ważniejszy, więc bardzo ważne jest, aby polskie banki wspierały polskie firmy - stwierdził prezes PZU.

Wyniki finansowe PZU

Grupa PZU w III kwartale br. osiągnęła 649 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 511 mln zł w analogicznym okresie 2015 roku (wzrost o 27%). Pozwoliło to osiągnąć skumulowany zysk za 9 miesięcy 2016 roku w wysokości 1309 mln zł.

Michał Krupiński przyznał, że spółka jest zadowolona z tych wyników i uznał je za bardzo dobre, zwłaszcza po trudnej, pierwszej połowie roku.

- Na wynik ten miały wpływ dwa zdarzenia o charakterze incydentalnym - negatywne skutki przezimowań w ubezpieczeniach rolnych oraz niższy wynik z działalności inwestycyjnej z powodu przeceny pakietu akcji grupy Azoty - wyjaśnił.

Według niego spółka powróciła już na "dobry kurs i trajektorię wzrostu". Świadczyć o tym może nie tylko zwiększenie zysków o 27 proc. (r/r), ale i zwiększenie o 4 proc. udziałów w rynku ubezpieczeń majątkowych w Polsce. Stało się tak po raz pierwszy od siedmiu lat.

- Pokazuje to, że PZU jest firmą, której Polacy ufają oraz uważają, że ma najlepsze produkty ubezpieczeniowe - powiedział Michał Krupiński. Zaznaczył, że firma stara się optymalnie dostosowywać ceny do ryzyka.

Prezes PZU nie chciał prognozować zysków Grupy PZU w IV kwartale, przyznał jedynie, że jest optymistą, a wpływa na to m.in. „polepszające się tendencje jeżeli chodzi o ubezpieczenia samochodowe”. Według niego klienci doceniają fakt, że PZU - jak powiedział - nie podniósł cen tak wysoko jak konkurencja.

Kierownictwo spółki bardzo uważnie obserwuje sytuację na globalnych rynkach finansowych po zwycięstwie Donalda Trumpa i w oczekiwaniu na możliwą w grudniu podwyżkę stóp procentowych przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

- PZU posiada w swoich portfelach sporo obligacji i akcji, więc nie jest to dla nas obojętne z punktu widzenia wyniku - przyznał. Zauważył jednocześnie, że w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych w Stanach PZU dostrzega "odwrót inwestorów z rynków wschodzących, a Polska jest niestety nadal do nich zaliczana".

Uspokoił akcjonariuszy PZU, że spółka zabezpieczyła dużą część pozycji i w wielu grupach produktowych osiągnęła już spodziewane zyski.

W ratingu S&P PZU na poziomie „A-„ 

- Mamy rating najwyższy ze wszystkich spółek w Polsce. Agencja pozytywnie ocenia też strategię nowego zarządu, a wiemy jak bardzo ważne dla naszych klientów jest bezpieczeństwo i postrzeganie firmy jako najbezpieczniejszej formy ubezpieczeniowej w Polsce - podkreślił prezes Krupiński.

PAP, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zysk PZU w II kwartale niższy niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:58
Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) odnotował 166,17 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2016 r. wobec 380,26 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PZU. Większy zysk w III kwartale

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:39
Największy polski ubezpieczyciel chwali się wynikami finansowymi. PZU w trzecim kwartale poprawił wynik netto o 27 procent. Koncern zarobił 649 milionów złotych skonsolidowanego zysku netto.
rozwiń zwiń