Wsparcie dla rolników dotkniętych klęską żywiołową

Jeszcze tylko dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w ramach pomocy krajowej wnioski o pomoc od rolników, których gospodarstwa ucierpiały w następstwie: suszy, nawałnic czy wiosennych przymrozków.

2016-12-05, 11:41

Wsparcie dla rolników dotkniętych klęską żywiołową
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych, mogą składać wnioski o pomoc (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Będzie jednak kolejny nabór wniosków o pomoc.

Agencja zapowiada przyjmowanie od 27 grudnia do 25 stycznia, wniosków  o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z działania „Inwestycje odtwarzające potencjał rolny w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych". Dla poszkodowanych  w roku 2015 wyznaczono krótszy termin, do końca roku.

Lista klęsk

O pomoc będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w roku  2015 i  2016  wyjaśnia Małgorzata Niemiec z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód powodowanych przynajmniej jedną z klęsk: powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, czy też uderzenie pioruna – wylicza.

REKLAMA

Rolnicy czekają na wsparcie

Na wsparcie czeka wiele poszkodowanych gospodarstw.

- Wiele gospodarstw bez pomocy nie mogą przywrócić potencjału produkcyjnego. Pomoc jest znacząca - podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ile można dostać?

Pomoc udzielana jest w formie zwrotu poniesionych kosztów.

- Wysokość dofinansowania w tym działaniu wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia do 300 tys. zł - przypomina Małgorzata Niemiec z Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  

REKLAMA

Oczywiście wsparcie przydałoby się większe, ale  w tej wysokości też będzie miało znaczenie dla wielu gospodarstw.

- W wielu przypadkach wsparcie będzie niskie, to zależy od wielkości strat - zauważa Wiktor Szmulewicz. 

Kiedy składać wnioski?

Poszkodowani w roku 2015 również mogą ubiegać się o pomoc, mają jednak   krótszy termin na złożenie wniosku, wyjaśnia Małgorzata Niemiec.

- Oczywiście rolnicy, którzy ponieśli straty w 2015 roku mogą również ubiegać się o pomoc. W takim przypadku należy składać wniosek do końca tego roku. Dotyczy to również tych producentów rolnych, którzy we wnioskach będą chcieli pokazać zarówno straty powstałe w 2015 roku, jak i w 2016 roku. Jeśli wniosek będzie dotyczył wyłącznie strat powstałych w 2016 roku będzie on mógł być złożony do 25 stycznia 2017 roku - wyjaśnia Małgorzata Niemiec.

REKLAMA

Staranne wypełniony wniosek należy złożyć wraz z wymaganymi  dokumentami.

- Wniosek należy wypełnić prawidłowo i kompletnie. Wraz w wnioskiem należy złożyć protokół wykazujący poziom strat w gospodarstwie i dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zarówno upraw jak i tych składników majątku, które będą podlegać odtworzeniu w ramach inwestycji objętej wnioskiem – dodaje.

Wnioski będzie można składać w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , a także wysłać je pocztą.

Tę audycję znajdą Państwo na stronie gospodarka.polskieradio.pl 

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, abo  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej