Małe firmy to serce gospodarki. Gdzie mogą szukać wsparcia?
Mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające do 9 osób - stanowią znaczną część biznesu prowadzonego w naszym kraju i są niezmiernie ważne- zaznacza Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
2016-12-22, 09:47
Posłuchaj
- Mikroprzedsiębiorstwa w każdej gospodarce to jest takie mrowisko, podglebie, na którym opiera się znaczna część biznesu. Mikroprzedsiębiorstwa w Polsce to 98 proc. firm. Każdy kraj, nie tylko Polska, opiera się na tych małych i średnich przedsiębiorcach. Są oni fundamentem bezpieczeństwa ekonomicznego. Mikroprzedsiębiorstwa i małe i średnie firmy generują 67 proc. PKB – podkreśla ekspert.
Kluczowy jest dostęp do kredytu
Dlatego tak ważne jest wsparcie państwa dla mikro firm - a te narzekają m.in. na otoczenie prawne, które ma być znacznie przyjaźniejsze dla przedsiębiorców m.in. dzięki Pakietowi Stu Zmian dla biznesu. Inną bolączką najmniejszych firm w kraju jest dostęp do finansowania.
- Chcemy stworzyć takie warunki finansowania, żeby znacznie więcej małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw korzystało z nowych form finansowania. Będziemy utrzymywali dotacje, w tym dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale to wsparcie będzie bardziej wybiórcze, dla osób, które są w bardzo trudnej sytuacji. Dla tradycyjnie rozpoczynanej działalności gospodarczej chcemy wprowadzać pożyczki, mikro kredyty, z bardziej atrakcyjnymi warunkami dostępu do tych pieniędzy, czyli na przykład z gwarancjami – przekonuje dr Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.
PARP dla firm
Wsparcie dla mikro firm oferuje między innymi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
REKLAMA
- W tym roku kończymy podpisywanie umów na pożyczki koinwestycyjne, które będą polegały na dofinansowaniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wkładu, który musi udzielić podmiot trzeci w zakresie inwestycji w mikroprzedsiębiorcę. Oferujemy również szczególnie dla mikroprzedsiębiorstw, które są strat-upem dofinansowanie w zakresie usług doradczych, rozwojowych m. in. po przez wsparcie, które daje platforma startowa w parkach technologicznych - mówi jej wiceprezes Marcin Szyguła.
Wsparcie z Unii Europejskiej
Mikroprzedsiębiorcy mogą też liczyć na specjalne wsparcie ze strony programów ramowych U.
- Programy ramowe Unii Europejskiej, są zarządzane bezpośrednio przez Komisję Europejską z budżetu unijnego, nie ma tam kopert narodowych i trzeba konkurować na poziomie całej Europy o dodatkowe środki. Od tego jak instytucje finansowe będą przygotowane zależy kwota preferencyjnych kredytów dostępnych na rynku krajowym. Przedsiębiorcy mogą liczyć głównie na bezpłatne gwarancje inwestycyjne, jak również na współuczestniczące środki obrotowe - wyjaśnia Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Szczegóły dotyczące wsparcia znajdą Państwo na stronie www.instrumentyFinansoweUE.gov.pl
REKLAMA
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA