Rolnicy rosną w siłę. Wprowadzono obowiązkowe umowy

W celu wzmocnienia pozycji rolników wobec firm handlowych i przetwórczych,  polski rząd, zdecydował się na wdrożenie od dziś, przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2013 roku.

2017-02-11, 13:15

Rolnicy rosną w siłę. Wprowadzono obowiązkowe umowy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/lacarabeis

Posłuchaj

O obowiązku zawierania umów między rolnikami a odbiorcami w audycji "Agro-Fakty" radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nakazują one zawieranie pisemnych umów na dostawy produktów rolnych. 

- Prawo unijne już przed dwoma laty dopuściło możliwość wprowadzania takich przepisów w rozwiązaniach krajowych, które polegają na obowiązku zawierania umów pomiędzy podmiotami skupującymi a rolnikiem. W prawdzie poprzednia koalicja uchwaliła takie przepisy, ale nie zawierały one sankcji dotyczących braku zawarcia takiej umowy, więc przepis był martwy. A rolnicy podnosili ciągle kwestie, że są w gorszej pozycji od podmiotów skupujących przy negocjacji cen, donosili nawet, że są oszukiwani - wyjaśnia Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Karę zapłaci odbiorca

Zaniechanie podpisania umowy będzie karane.

- Jeśli umowa nie zostanie zawarta karę zapłaci podmiot kupujący, nie rolnik. Kara wynosi 10 proc. wartości zakupionego produktu, jeśli nie będzie odpowiedniej umowy – dodaje.

REKLAMA

W przypadku łamania przepisów o zawieraniu pisemnych umów na dostawy produktów rolnych organem uprawnionym do kontroli i nakładania kar pieniężnych jest dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego,  właściwy według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej