UE dofinansuje studium wykonalności małego terminala LNG w porcie w Gdańsku
Unia Europejska dofinansuje kwotą ponad miliona euro studium wykonalności małego terminala LNG w porcie w Gdańsku – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.
2017-04-24, 14:11
Posłuchaj
Studium wykonalności jest podstawowym dokumentem przygotowującym do realizacji inwestycji. Działanie w Polsce jest jednym z siedmiu w obszarze infrastruktury w UE, które otrzymało zielone światło od państw członkowskich.
Milion euro z funduszu Łącząc Europę (CEF)
Środki na ten cel będą pochodziły z funduszu Łącząc Europę (CEF), którego zadaniem jest finansowanie inwestycji mających służyć większej liczbie państw członkowskich.
Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek przez Komisję Europejska materiałów, dotacja do studium ze strony UE ma wynieść 1,048 mln euro, czyli 60 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych.
"Europejski transport wciąż jest zależny energetycznie w 94 proc. od ropy. Dlatego UE inwestuje w siedem projektów, aby przyspieszyć rozwój alternatywnych źródeł transportu" - oświadczyła cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.
Powstanie trminal LNG małej skali
Jak poinformowała PAP grupa Lotos, która wraz z Gaz-Systemem składała wniosek o dofinansowanie, celem studium jest przygotowanie realizacji inwestycji budowy w Gdańsku terminala LNG tzw. małej skali, pełniącego rolę bazy przeładunkowej, bunkrowania i dystrybucji LNG do odbiorców końcowych i stacji paliw.
Projekt ten jest powiązany z projektem zwiększenia zdolności przeładunkowych terminalu LNG w Świnoujściu z 5,0 mld m sześc. do 7,5 mld m. sześc. gazu rocznie (po regazyfikacji). "Przygotowywane obecnie studium wykonalności instalacji w Świnoujściu o dodatkowe pojemności magazynowe i funkcjonalności stwarza realną możliwość stworzenia rynku przeładunku i dystrybucji LNG w Polsce i regionie" - oceniła spółka.
Baza LNG w Gdańsku ma umożliwić bezpośredni rozwój rynku LNG w Polsce, tym samym zwiększając zasadność ekonomiczną rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu
IAR, PAP, jk