Ułatwienia dla przedsiębiorców. Co się zmieni?

Spory na linii przedsiębiorca urząd załatwi mediator. W czwartek w życie weszły przepisy, które rewolucjonizują zasady prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach przedsiębiorców.

2017-06-02, 12:28

Ułatwienia dla przedsiębiorców. Co się zmieni?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: totojang1977/Shutterstock.com

Posłuchaj

O zmianach w prawie dla przedsiębiorców w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zacznie działać m.in. alternatywny sposób rozstrzygania spraw pomiędzy np. przedsiębiorcą a urzędem, jakim jest mediacja.

- Mediacja będzie co do zasady niejawna. Będzie się mogła ona zakończyć tak jak w przypadku postępowania sądowego wydaniem decyzji, lub kolejną nowością w postępowaniach administracyjnych, czyli zawarciem ugody. Do tej pory ugoda była dopuszczana tylko, jeśli dotyczyła uproszczenia, albo przyspieszenia sprawy. Teraz taką ugodę można zawrzeć we wszystkich sprawach, o ile na taką ugodę pozwala jej charakter -mówi Katarzyna Miazek z Tax Care.

Koniec z przewlekłością

Nowelizacja Kodeksu ma wyleczyć postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne z przewlekłości, ale w głównej mierze ma zagwarantować modyfikację podejścia administracji do obywatela, w tym do właścicieli firm. To krok w dobrym kierunku ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

- To jest z pewnością krok we właściwym kierunku. Do tej pory przedsiębiorcy zmagali się z ogromnymi problemami, często problemem była przewlekłość procesów postępowania administracyjnego. Urzędy narzucały przedsiębiorcom swoje rozstrzygnięcia decyzyjne, na które zresztą musieli bardzo dużo czekać. Mało było woli porozumienia, partnerskich relacji pomiędzy przedsiębiorcą, a urzędnikiem – wyjaśnia.

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy

Teraz ma się to zmienić. W przepisach pojawia się także zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy. Nowe przepisy modyfikują także czas trwania postępowań administracyjnych.

REKLAMA

- Ważną nowelizacją, która weszła w życie jest wprowadzenie alternatywy do wydawania decyzji, czyli milczącego załatwienia sprawy. Jeśli organ administracji w ciągu miesiąca od dostarczenia żądania przez stronę postępowania będzie milczał, nie wyda decyzji, sprawa będzie uznana za załatwioną, rozstrzygnięto w taki sposób, jakiego domagała się strona postępowania, na przykład przedsiębiorca - zwraca uwagę Katarzyna Miazek.

Potrzebne kolejne zmiany

Możliwość takiego rozstrzygnięcia sprawy będą jednak określać konkretne przepisy prawa.

- Oznacza to, że rozstrzygnięcie sprawy po przez milczącą zgodę będzie możliwy tylko wtedy, gdy przepisy szczegółowe dotyczące danej procedury administracyjnej będą na to pozwalać. Zatem trzeba poczekać aż Ministerstwo Rozwoju dokona przeglądu wszystkich ustaw, które określają szczegółowe procedury i dokona w nich takich zmian, które będą wprost stanowić, że w danej procedurze będzie możliwe zastosowanie milczącej zgody - zwraca uwagę Łukasz Kozłowski

Przedsiębiorcy liczą, że resort rozwoju pójdzie krok dalej i takiego przeglądu wszystkich ustaw w najbliższym czasie dokona.

Elżbieta Szczerbak, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej