Polska stanie się liderem cyberbezpieczeństwa?
Polska może stać się światowym liderem sektora cyberbezpieczeństwa, takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Kościuszki.
2017-06-07, 13:00
Posłuchaj
O naszym potencjale świadczy m.in. rosnąca wartość krajowego rynku teleinformatycznego oraz jedni z najlepszych na świecie informatyków. Na razie jednak tego potencjału nie wykorzystujemy. Dlaczego i czy jest szansa, aby to zmienić?
Kluczowe są badania
Obecnie wartość globalnego sektora cyberbezpieczeństwa wynosi 120 mld dolarów, według szacunków ta kwota do 2022 roku podwoi się. Aby Polska na tym wzroście skorzystała już dziś powinny zostać podjęte konkretne działania. Ich katalizatorem powinno być państwo podkreśla Ewa Kryj rzecznik prasowa Asseco Poland, spółka jest partnerem raportu.
- Państwa powinny najpierw kreować dojrzałą dobrą strategię rozwoju w zakresie cyberbezpieczeństwa. Po drugie wraz z sektorem prywatnym i sektorem naukowym powinny ustanowić efektywne metody współdziałania. Należy również konkretne nakłady przeznaczać na badania i rozwój. Nie ma tu przypadku, państwa, które są liderami w cyberbezpieczeństwie, to również liderzy w zakresie innowacji – podkreśla.
Potrzebne konkretne działania
Jednocześnie jak dodaje doktor Andrzej Kozłowski z portalu Defence24.pl ostatnio pojawiła się już pierwsza jaskółka, która pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.
REKLAMA
- Mam nadzieję, że to się zmieni po wprowadzeniu krajowych ram polityki cyberbezpieczeństwa, gdzie wyraźnie zarysowana jako jeden z czterech celów szczegółowych jest budowa własnego potencjału opartego na polskiej technologii i na polskiej myśli informatycznej
Na cyberbezpieczeństwie krocie już dziś zarabiają takie kraje jak Wielka Brytania, której eksport cyberproduktów szacowany jest na dwa miliardy dolarów, czy Izrael, gdzie przychody z tego sektora stanowią 1 proc. PKB.
Co więcej - jak dodają eksperci - nakłady na cyberbezpieczeństwo będą rosły w sposób adekwatny do tego, jak rosną globalne koszy cyberprzestępczości. A wg szacunków, w 2017 roku mogą one sięgnąć rekordowych 3 bilionów dolarów
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA
REKLAMA