Jest porozumienie ws. zakupu rakiet Patriot

Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA – poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

2017-07-06, 09:11

Jest porozumienie ws. zakupu rakiet Patriot
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: gali estrange/shutterstock.com

Posłuchaj

Jak mówił na konferencji prasowej Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, rakiety do naszego kraju mają trafić "w najnowocześniejszej konfiguracji" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Konfiguracja, w której nabywamy rakiety Patriot jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. Żadna inna armia świata dotychczas nie miała możliwości uzyskania rakiet Patriot w konfiguracji szczególnie dobranej i dostosowanej do wymogów" – powiedział minister wskazując, że ten system może być odpowiedzią na rosyjskie rakiety Iskander.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem zapowiedział, że Polska i Stany Zjednoczone wypracują wspólny plan rozwoju obrony przeciwrakietowej i rakietowej.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.

"Wielki krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa Polski"

Zakup rakiet Patriot to wielki krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa Polski - ocenił w czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk.

- To rzeczywiście jest wielki krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa państwa polskiego - ocenił w czwartek w TVP Info wiceszef MON. - W ostatnich godzinach dosłownie zostało podpisane memorandum intencyjne; porozumienie, na mocy którego rząd Stanów Zjednoczonych deklaruje wsparcie dla przekazania najnowszych technologii. Dzięki temu kupimy zestawy rakietowe Patriot, i to w tej najnowocześniejszej konfiguracji. To będzie dokładnie taki sam sprzęt, jaki będzie posiadała armia amerykańska - mówił Dworczyk.

Wiceminister zaznaczył, że będą to "najnowocześniejsze rozwiązania".

Negocjacje trwały od 2015 roku

O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów o kontrakcie w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL. Od tamtej pory negocjacje o zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA.

Na początku września ub.r. szef MON poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego w sprawie ośmiu zestawów Patriot. Dwie baterie miałyby zostać dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, z radarem sektorowym, jako rozwiązanie pomostowe.

W marcu br. MON wystosowało zmodyfikowane zapytanie ofertowe, dotyczyło ono zestawów wyposażonych w nowe dookólne radary i zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, który ma zostać wprowadzony w armii USA. Macierewicz mówił wtedy, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.

W czerwcu wiceminister Bartosz Kownacki odbył w USA kolejną turę rozmów w sprawie zestawów Patriot; spotkał się nie tylko z przedstawicielami rządu, ale również reprezentantami firm produkujących zestawy Patriot, jego systemy i pociski.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej