Chiny wychodzą z dołka? PKB w drugim kwartale 2017 r. wzrósł o 6,9 proc. rok do roku

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w drugim kwartale 2017 r. o 6,9 proc. licząc rok do roku - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

2017-07-17, 13:43

Chiny wychodzą z dołka? PKB w drugim kwartale 2017 r. wzrósł o 6,9 proc. rok do roku
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: William Potter/Shutterstock.com

Posłuchaj

Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak podkreśla: w Chinach nie mamy do czynienia z twardym lądowaniem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Analitycy spodziewali się w drugim kw. wzrostu PKB o 6,8 proc. po wzroście o 6,9 proc. w pierwszym kwartale.

W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w drugim kw. o 1,7 proc., zgodnie z oczekiwaniami, po wzroście w pierwszym kwartale o 1,3 proc.

Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak podkreśla, że jest to odczyt lepszy od prognoz. Ekspert wyjaśnia, że chińska gospodarka spowalnia, ale opublikowane dane pokazują, że nie jest to spowolnienie gwałtowne.

Jak sytuacja w Chinach przekłada się na naszą gospodarkę?

Piotr Bujak dodaje, że sytuacja w Chinach przekłada się na stan polskiej gospodarki. Wyjaśnia, że jest to druga największa gospodarka na świecie i zawirowania w niej przekładają się między innymi na osłabienie złotego wobec euro, dolara czy franka szwajcarskiego.

- Chiny to w tej chwili druga największa gospodarka na świecie i generowany przez Chiny popyt ma duże znaczenie dla kondycji innych gospodarek. A jeszcze istotniejszy wpływ na Polskę, czy na nasz region, polega na tym, że wstrząsy w chińskiej gospodarce wywołują perturbacje na rynkach finansowych i wówczas możemy to odczuwać w postaci fali osłabienia złotego do dolara, franka czy euro, co nie jest pozytywne dla stabilności naszej gospodarki – wyjaśnia analityk.

REKLAMA

Poprzedni rok nie należał do udanych

W ubiegłym roku chińskie PKB spadło do 6,7 proc. z 6,9 proc. rok wcześniej.

Według informacji chińskiego Narodowego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się agencja Kyodo, PKB Chin rosło w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku w tempie 6,7 proc., a w okresie od października do grudnia - 6,8 proc.

Jak podkreślali wówczas przedstawiciele Narodowego Urzędu Statystycznego, "gospodarka osiągnęła umiarkowany i stabilny wzrost, który zapewnia jej dobry start" w ramach obecnego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego.

To wskaźnik najniższy od 1990 r., gdy jego wartość wyniosła 3,9 proc. Na Chiny nałożono międzynarodowe sankcje gospodarcze po krwawym stłumieniu przez władze w Pekinie prodemokratycznych protestów na Placu Tiananmen w 1989 r.

PKB Chin osiągnął w 2016 roku wartość 74,41 bln juanów

Jak wynika z oficjalnych danych statystycznych, PKB Chin osiągnął w 2016 roku wartość 74,41 bln juanów (ok. 10,82 bln dol.). Przedstawiciele Narodowego Urzędu Statystycznego przyznali, że średnie tempo wzrostu gospodarczego spada szósty rok z rzędu, jednak dane za czwarty kwartał 2016 roku "napawają optymizmem" - świadczą bowiem o tym, że wzrost przyspiesza.

Według ekonomistów, stabilny wzrost w 2016 roku, na który wskazują oficjalne statystyki, Chiny zawdzięczają głównie większej liczbie zaciąganych kredytów. Uzyskane w ten sposób pieniądze były wykorzystywane przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne i przedsięwzięcia w branży nieruchomości.

W połowie grudnia 2016 r. przywódcy Chin uznali, że priorytetem w 2017 r. będzie "utrzymanie stabilności gospodarczej" poprzez np. "zapobieganie powstawaniu baniek rynkowych".

Chiński rząd, reformując gospodarkę, dąży do większego w niej udziału sektora prywatnego.

Nakłady inwestycyjne wzrosty w 2016 roku o 8,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Przy czym państwowe przedsiębiorstwa zainwestowały o 18,7 proc. więcej w porównaniu do 2015 r., a firmy prywatne o 3,2 proc. wobec 10,1 proc. w 2015 r. Inwestycje w budownictwie zwiększyły się o 6,9 proc. w porównaniu do 1 proc. w 2015 r.

REKLAMA

IAR/PAP, awi


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej