Nowa moneta NBP upamiętnia ofiary rzezi Woli i Ochoty
Narodowy Bank Polski upamiętnia ofiary rzezi Woli i Ochoty. Od dziś jest dostępna poświęcona im moneta kolekcjonerska.
2017-07-27, 07:49
Posłuchaj
Barbara Jaroszek z NBP podkreśla, że strona graficzna srebrnej 10-złotówki jest bardzo sugestywna. Na rewersie przedstawiono klęczącą postać kobiety symbolizującą ofiary oraz zarysowane za jej plecami dwie sylwetki męskie, symbolizujące oprawców. Na awersie przedstawiono fragment pomnika Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 roku.
Zastosowano specjalną technikę oksydowania
Barbara Jaroszek dodaje, że podczas produkcji monety zastosowano specjalną technikę oksydowania. Sprawia ona, że moneta jest bardziej szara, a przedstawione obrazy - bardziej przejmujące.
Konsultant merytoryczny monety, profesor Wojciech Roszkowski, podkreślił, że niemiecki mord na cywilnej ludności Woli i Ochoty był jedną z największych masowych zbrodni podczas II Wojny Światowej. Wyjaśnił, że do wydarzenia doszło, kiedy na wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie (1 sierpnia 1944 roku) Hitler wydał rozkaz zniszczenia stolicy Polski i zabicia wszystkich jej mieszkańców. Profesor Wojciech Roszkowski przypomniał, że ogółem liczbę ofiar masakry na Woli szacuje się na około 50 tysięcy osób. Ofiar rzezi Ochoty było około 10 tysięcy.
IAR, awi
REKLAMA
REKLAMA