USA wprowadza sankcje wobec Rosji. Polska skorzysta, ale…

Amerykańskie sankcje uderzają rykoszetem w projekt Nord Stream 2. - Polska zyskała sojusznika w postaci amerykańskiej administracji – mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej PR Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

2017-08-03, 11:30

USA wprowadza sankcje wobec Rosji. Polska skorzysta, ale…
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Foto: JStone/Donald Trump

Posłuchaj

Donald Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Pólnocnej, ale skrytykował jej zawartość (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Jednak należy pamiętać, że jest to efekt uboczny, bo obostrzenia są skierowane przeciwko Rosji ze względu na aneksję Krymu. Jeśli okaże się, że Rosja zawrze pokój z Ukrainą, bo sankcje natychmiast zostaną wycofane. A Polska straci sojusznika – dodaje rozmówca.

Sankcje rykoszetem uderzają w europejskie firmy

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzega, że Bruksela jest gotowa odpowiedzieć na nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Rosji. Podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa daje mu możliwość nałożenia „w koordynacji z sojusznikami” sankcji na firmy, uczestniczące w projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2.


Posłuchaj

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker: UE jest gotowa odpowiedzieć na nowe sankcje USA wobec Rosji (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

- Sankcje są również bolesne dla UE, bo uderzają w europejskie firmy działające w przemyśle węglowodorowym oraz stalowym. Odczują je takie firmy jak Shell, włoska grupa ENI, austriacka grupa OMV. Sankcje uderzają również w firmy zaangażowane w projekt Nord Stream 2 – mówi Andrzej Sikora prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

REKLAMA

"

Andrzej Sikora Sankcje są również bolesne dla UE, bo uderzają w europejskie firmy

Te obostrzenia dotyczą również zaangażowania finansowego. Zatem projekty objęte sankcjami będą miały ogromy problem by znaleźć inwestorów.

- Kłopot będzie polegał na finansowaniu tych inwestycji, nikt kto ma dolary nie będziemy mógł inwestować w projekty objęte sankcjami – wyjaśnia.


. .

Ameryka jest nieugięta

Warto pamiętać, że Ameryka jest bardzo konsekwentna w swoich działaniach.

- Sankcje amerykańskie są bardzo groźnym narzędziem, bo są bardzo skuteczne. Amerykanie mają bardzo dużą siłę nacisku. Jakby się okazało, że ktoś się do sankcji nie stosuje, to łatwo taką firmę złapać i wyciągać konsekwencje – przypomina prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

REKLAMA

Są głosy z Włoch i Austrii, aby sprawą zajęła się UE.

- Sankcjami objęte są działania firm narodowych, a to z kolej ma przełożenie na gospodarki poszczególnych państw, takich jak Włoch i Austrii, dlatego te państwa chcą by ta decyzja odbiła się reperkusjami politycznymi na poziomie UE – dodaje.

USA uderza w Rosję

Prezydent Donald Trump podpisał ustawę o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji - poinformował Biały Dom w środę. Ustawa, która została przyjęta w Kongresie miażdżącą przewagą głosów w ubiegłym tygodniu, jest reakcją na ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w USA.
Ustawa dyskutowana w Kongresie od lutego i ciesząca się poparciem obu głównych partii reprezentowanych w Kongresie przewiduje nie tylko zaostrzenie sankcji wobec Rosji, ale także nałożenie nowych restrykcji w stosunku do Iranu i Korei Północnej.

Przewidziane jest wprowadzenie nowych sankcji wobec członków rządu Rosji w odpowiedzi na próby wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku i rozszerzenie sankcji ekonomicznych dotyczących amerykańsko-rosyjskiej wymiany inwestycyjno-handlowej.

REKLAMA

PAP/IAR, Ania Borys

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej