Minister zdrowia o 75+: seniorzy oszczędzili 370 mln zł

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówi o sukcesie programu darmowych leków dla seniorów. W ciągu roku funkcjonowania skorzystało z niego ponad 2 miliony 200 tysięcy osób.

2017-09-04, 07:26

Minister zdrowia o 75+: seniorzy oszczędzili 370 mln zł
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Konstanty Radziwiłł, który był gościem "Wiadomości" TVP podkreślił, że udało się uniknąć nadużyć, a lista refundowanych w pełni leków była sukcesywnie rozszerzana (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Konstanty Radziwiłł, który był gościem "Wiadomości" TVP powiedział, że pierwsza lista leków była przez resort formułowana "nieśmiało", w obawie przed nadużyciami, czyli sytuacjami, kiedy środki z programu trafiałyby do innych osób niż seniorzy. Minister zastrzegł jednocześnie, że teraz widać, że program działa dobrze, nadużyć jest niewiele, a lista jest rozszerzana co dwa miesiące.

Seniorzy oszczędzili 370 mln zł

Minister zdrowia dodał, że dzięki lekom z programu 75+ można obecnie liczyć "przytłaczającą większość pacjentów w starszym wieku". - A zatem po tym roku można powiedzieć, że ten program jest po prostu sukcesem. W kieszeniach starszych osób zostało ponad 370 milionów złotych. To naprawdę bardzo poważne wsparcie dla osób, które dotychczas miały wielkie kłopoty z wykupieniem leków - mówił Konstanty Radziwiłł.

REKLAMA

Plan na 10 lat

Minister zapewnił też, że w kolejnych latach program będzie rozwijany. W tym roku przeznaczone mają na niego być 564 miliony złotych, a docelowo, za 10 lat, ma to być ponad miliard 200 milionów złotych.

W ciągu roku funkcjonowania programu, seniorom wydano 40 milionów opakowań leków. Na liście bezpłatnych leków dla osób starszych znajduje się obecnie 1530 pozycji, w tym środki dla diabetyków, pacjentów ze zmianami neurologicznymi i osób chorujących na serce.


Na leki oraz usługi medyczne w ciągu trzech miesięcy Polacy średnio wydają 807,15 zł w przeliczeniu na gospodarstwo domowe - wynika z badania CBOS. Najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na leki, a najmniej na zakup sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego Na leki oraz usługi medyczne w ciągu trzech miesięcy Polacy średnio wydają 807,15 zł w przeliczeniu na gospodarstwo domowe - wynika z badania CBOS. Najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na leki, a najmniej na zakup sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego

IAR/abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej