Większe pieniądze na zdrowie: Sejm przyjął specustawę, NFZ uruchomił rezerwę
Zapowiadane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zwiększenie puli środków w tym roku stało się faktem. Sejm przyjął dzisiaj tzw. specustawę, dokładającą 282 mln zł, a NFZ uruchomił rezerwę w wysokości 764 mln zł.
2017-09-15, 17:25
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, przyjęta dzisiaj przez Sejm, dotyczy wydatkowania prawie 282 milionów złotych.
Pieniądze ze specustawy przeznaczone zostaną na medycynę szkolną
Większość pieniędzy ze specustawy zdrowotnej będzie przeznaczona na medycynę szkolną. 134 miliony złotych posłużą do sfinansowania wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał wczoraj, że na ponad 27 tysięcy szkół, 20 tysięcy placówek nie ma w ogóle takich gabinetów, natomiast te istniejące, działają w bardzo ograniczonym zakresie, w oparciu o bardzo ograniczone środki.
W każdej szkole ma być gabinet lekarski
− Chcemy, żeby w każdej szkole był gabinet profilaktyki zdrowotnej, w którym zdrowiem dzieci będzie zajmować się pielęgniarka lub higienistka" - mówił Konstanty Radziwiłł.
REKLAMA
Pieniądze na opiekę dentystyczną, w tym na dentobusy
Według ministra, od 12 do 24 milionów złotych przewiedziano na zakup 16 dentobusów. "Przygotowujemy zdecydowaną poprawę, zmianę jakościową w zakresie stomatologii dziecięcej. Chcemy, aby wszystkie dzieci w szkołach miały dostęp do lekarza dentysty" - mówił minister. Tłumaczył, że do tych szkół, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie nie da się zorganizować gabinetu dentystycznego, dojadą dentubusy, czyli dobrze wyposażone mobilne kliniki dentystyczne.
Pieniądze na sprzęt do onkologii, pediatrii, chirurgii
Pozostałe środki będą przeznaczone na sprzęt i aparaturę medyczną w nadzorowanych przez ministra zdrowia szpitalach klinicznych i ośrodkach onkologicznych. Blisko 64 miliony złotych ma być przeznaczone na zakup sprzętu z zakresu onkologii, pediatrii i chirurgii. 60 milionów złotych ma kosztować sprzęt i aparatura do oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.
Prezes NFZ zdecydował o przekazaniu dodatkowych 764 milionów złotych na świadczenia
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna zdecydował o przekazaniu do oddziałów dodatkowych 764 milionów złotych na świadczenia medyczne.
Dodatkowe pieniądze z NFZ trafią w miejsca najdłuższych kolejek
Chodzi o finansowanie tych świadczeń, do których kolejki są najdłuższe, czyli operacji zaćmy, wszczepienia endoprotezy, diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Poinformowała o tym rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk-Bularz. Według niej, pieniądze pozwolą na wykonanie operacji zaćmy u 46 tysięcy dodatkowych pacjentów, w przypadku tomografii komputerowej można będzie wykonać badanie u 82 tysięcy pacjentów, czyli pozwoli to skrócić kolejkę o 43 procent wszystkich oczekujących.
REKLAMA
Dodatkowe środki przeznaczone na badanie rezonansem magnetycznym pozwolą wykonać 91 tysięcy badań, a to oznacza, że kolejka powinna skrócić się o jedną trzecią potrzebujących pacjentów - powiedziała rzeczniczka.
IAR, PAP, jk
REKLAMA