Co ma wpływ na efektywność pracy? Miejsce, metody pracy oraz poczucie bezpieczeństwa

2017-10-30, 16:05

Co ma wpływ na efektywność pracy? Miejsce, metody pracy oraz poczucie bezpieczeństwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

W pomieszczeniach typu open space efektywność pracowników spada nawet o 15 procent w stosunku do biur z systemem gabinetowym - do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Exeter. Ale, jak wskazują eksperci, na efektywność wpływ ma także wiele innych czynników, na przykład to, czy pracownik czuje się w miejscu pracy bezpieczenie.

Posłuchaj

Co przekłada się na efektywność pracy? (Dominik Olędzki/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Badania pokazują, że Polacy spędzają w pracy średnio 45 godzin tygodniowo. Pytanie tylko, czy czas pracy przekłada się na jej efektywność?

Open-space'y się nie sprawdzają?

Sebastian Sala, ekspert firmy Antal nie jest przekonany, czy akurat to, że pracujemy w open-space'ach czy w zamkniętych gabinetach ma decydujący wpływ na efektywność naszej pracy.

- Myślę, że to może być pochodna że wprowadziliśmy pewne zmiany. Wiele organizacji rzeczywiście zmodernizowało swoje biura, powstały piękne open-space'y, natomiast nie do końca zostały dostosowane metody pracy do tego, w jakich przestrzeniach pracujemy, a właściwie w jakim czasie pracujemy. Przyczyn niskiej efektywności powinniśmy upatrywać zupełnie gdzie indziej niż w tym, gdzie znajdujemy się w naszym biurze - podkreśla.

Bezpieczeństwo sprzyja efektywności

Na naszą efektywność wpływ ma też poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda mówi, że z najnowszego Monitora Rynku Pracy wynika, że coraz mniej boimy się ewentualnego zwolnienia. - Polacy należeli do narodów europejskich, które niemal zawsze są na podium jeśli chodzi o poziom lęku o utratę pracy - dodaje. Dziś trzech na czterech Polaków takiego lęku nie czuje - to najlepszy wynik w historii badania. Łukasz Komuda zaznacza przy tym, że choć Polacy pod tym względem zbliżyli się do średniej europejskiej, to są kraje, w których poziom tego lęku jest jeszcze niższy - tak jest na przykład w Skandynawii.

Warto być elastycznym

Sebastian Sala wskazuje, że na efektywność przekładają się również elastyczny pracy.

- Jeżeli mamy swobodę działania, jeżeli mamy zachowany balans między życiem prywatnym a zawodowym i możemy rano bez stresu zaprowadzić dziecko do przedszkola, to pojawiając się w biurze po prostu mamy odpowiednią motywację i komfort psychiczny, dzięki którym swobodniej podchodzimy do obowiązków, a to przekłada się na efektywność - mówi ekspert.

Blokowanie stron ma sens?

Niektórzy pracodawcy, chcąc zwiększyć efektywność pracowników, blokują im dostęp do portali społecznościowych. Jednak, zdaniem Sebastiana Sali nie jest to dobry pomysł, zwłaszcza że często takie strony mogą być wykorzystywane do komunikacji przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Poza tym - dodaje ekspert - dziś niemal każdy ma smartfona, więc dostęp do Twittera czy Facebooka można mieć w dowolnym momencie, niezależnie od blokad.

Zdaniem ekspertów, pozytywny wpływ na efektywność ma też umożliwienie pracownikom pracy zdalnej w niektórych sytuacjach.

NRG, Jedynka, Dominik Olędzki

Polecane

Wróć do strony głównej