Rosja wybuduje w Nigerii dwie elektrownie jądrowe. Wartość kontraktu szacowana na 20 miliardów dolarów
Rosja zawarła z Nigerią umowę, zakładającą zbudowanie w tym afrykańskim kraju dwóch elektrowni jądrowych. Wartość kontraktu jest nieznana, ale szacunki mówią nawet o kwocie 20 miliardów dolarów. Elektrownie mają pomóc Nigerii w opanowaniu kryzysu energetycznego.
2017-11-01, 10:10
Nigeria rozmawiała z Rosją o budowie elektrowni od dłuższego czasu. Pierwsze porozumienie międzyrządowe w tej sprawie zawarto jeszcze w 2009 roku. Teraz plany zostały skonkretyzowane. Według nieoficjalnych informacji, koncern Rosatom zbuduje w Nigerii dwie elektrownie jądrowe - jedną w centrum kraju, a drugą na południu. Na początku mają one być obsługiwane przez Rosjan, dopiero później kontrolę nad nimi przejmą Nigeryjczycy. Władze afrykańskiego kraju liczą, że dzięki tej umowie będą mogły skuteczniej radzić sobie z deficytem energetycznym. Według szacunku Banku Światowego, w 2014 roku aż 40 procent mieszkańców tego kraju było pozbawionych dostępu do energii elektrycznej.
Wiadomo, że Rosjanie prowadzą negocjacje dotyczące elektrowni atomowych także z innymi afrykańskimi krajami, między innymi Ghaną i RPA.
Rosja buduje elektrownię w Iranie
Tymczasem, jak poinformował Rosatom, w Iranie rozpoczęła się budowa elektrowni jądrowej Bushehr 2. Kontakt w tej sprawie został zawarty trzy lata temu, a jego wartość oszacowano na 10 miliardów dolarów. Dopuszcza on także możliwość zbudowania przez Rosjan kolejnych sześciu elektrowni w tym kraju.
NRG, BCC, Rosatom, md
REKLAMA
REKLAMA