Ekologiczna kotłownia szansą na czystsze powietrze w Nidzicy

2017-11-20, 09:46

Ekologiczna kotłownia szansą na czystsze powietrze w Nidzicy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje modernizację systemu ciepłowniczego w Nidzicy, w Warmińsko-Mazurskiem. Środki będą pochodziły z Funduszy Europejskich.

Posłuchaj

Ekologiczna kotłownia szansą na czystsze powietrze w gminie Nidzica (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Wsparcie wynosi 9 milionów złotych i dotyczy dwóch projektów wartych około 22 milionów złotych. Jak mówi Urszula Zając z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jeden z nich zakłada modernizację źródeł ciepła, a druga - sieci ciepłowniczej. - Obie umowy będą finansowane w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To duże środki europejskie, które są dostępne na takie cele - dodaje.

Eko-kotłownia

Zastępca burmistrza Nidzicy Leszek Śpiewa podkreśla, że jeden z projektów jest w już dużej mierze zrealizowany. Chodzi o ekologiczną kotłownię na biomasę, wyposażona w piec na źródło ekologiczne - zrębki. Drugi projekt to wymiana rur o długości 2,5 kilometra. Leszek Śpiewak podkreśla, że unowocześnienie  systemu ciepłowniczego czyli rezygnacja z drożejącego węgla na rzecz biomasy,  pozwoli uniknąć podwyżek cen za dostawy ciepła do mieszkań.

Nidzica walczy z zanieczyszczeniami

Zdaniem Urszuli Zając najważniejszym celem jaki zostanie osiągnięty dzięki realizacji przedsięwzięcia będzie  w dużym stopniu eliminacja węglowych źródeł ciepła, a więc ograniczenie występowania smogu. - Projekty niosą ze sobą również taką korzyść, że będzie możliwość przyłączenia nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej, co spowoduje jednoczesną eliminację źródeł indywidualnych, które najbardziej szkodzą środowisku - dodaje.
 
Gminne  samorządy coraz bardziej zabiegają o realizację przedsięwzięć pozwalających na poprawę jakości powietrza. Pomaga w tym  przygotowywanie planów gospodarki niskoemisyjnej. Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansował powstanie  około ośmiuset trzydziestu takich dokumentów.
 
Impulsem dla samorządów  do zadbania  o czystość  powietrza będą też z pewnością  ustawy antysmogowe uchwalane przez sejmiki wojewódzkie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

Wróć do strony głównej