Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie zaowocuje nowymi umowami gospodarczymi?
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Wietnamie, gdzie będzie lobbował na rzecz polskiego biznesu. Eksperci w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą przewidują, jakie efekty przynieść może ta wizyta.
2017-11-27, 12:49
Posłuchaj
Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie towarzyszy misja gospodarcza, w której udział bierze 65 przedstawicieli firm znad Wisły.
Polska ma już pewną przewagę?
Jeżeli chodzi o relacje handlowe, biznesowe z Wietnamie, to Polska ma przewagę w stosunku do innych krajów, zauważa w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marek Siudaj z „Gazety Bankowej”.
- W Polsce pracuje bardzo dużo przyjezdnych z tego kraju. Wcześniej, w PRL-u bardzo dużo Wietnamczyków studiowało u nas na zasadzie wymiany studentów z krajów socjalistycznych. Wbrew pozorom więc Polska jest tam całkiem nieźle rozpoznawalna, więc te korzyści mogą być spore, szczególnie że one już są dosyć wyraźne. Nie widzę więc powodu, żeby tego handlu nie było więcej – uważa ekspert.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda w Wietnamie. Nowy impuls w kontaktach handlowych?
Biznes potrzebuje wsparcia polityków
Wsparcie polityczne biznesu, szczególnie w takich krajach azjatyckich, jest ważne, dodaje Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
REKLAMA
- Od tego jest właśnie rząd, prezydent, władze, żeby lobbowały na rzecz polskich przedsiębiorców. Dobrze więc, że prezydent zabrał do Wietnamu właśnie przedsiębiorców i miejmy nadzieję, że wizyta ta przyniesie im realny zysk – podkreśla ekspert.
Cały cywilizowany świat funkcjonuje w ten sposób, że głowa państwa, szef rządu, ministrowie realizują cele gospodarki, społeczeństwa, zgadza się dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
- A realizuje się to przez ekspansję, również gospodarczą i przez to, że wspiera się w relacjach międzynarodowych przedsiębiorców i nie jeździ się z wizytami dla zwiedzania, tylko po to, żeby takie wizyty kończyć kontraktami i robić podstawę do tego, żeby jak najszerzej ta ekspansja i relacje międzynarodowe, gospodarcze budować – mówi rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Ekspansja poza tradycyjne rynki
Rynki azjatyckie są bardzo perspektywiczne, podobnie jak rynki afrykańskie, dodaje dr Artur Bartoszewicz.
REKLAMA
- To, co prezydent robi w swoim działaniu, to wyraźne wsparcie ekspansji poza tradycyjne rynki. My jesteśmy przyzwyczajeni do rynków europejskich i na nich czujemy się dosyć dobrze. Utraciliśmy udziały w rynku rosyjskim, co wynika z określonej sytuacji politycznej, ale jest ta perspektywa rozwoju i inwestowanie w te rynki, które w długim okresie będą zwycięskie, to jest właśnie Azja, Afryka – podkreśla ekspert.
Jak informował przed wizytą szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, w trakcie wizyta Andrzeja Dudy w Wietnamie zostanie podpisanych szereg umów gospodarczych, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej.
Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, oprac. Anna Wiśniewska
REKLAMA