Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stawia na innowacje w gospodarce

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju premiuje innowacyjność w gospodarce. Firmy z dobrymi pomysłami i sprawdzającymi się rozwiązaniami mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe, ale też na pomoc w wejściu na rynek.

2017-12-04, 17:20

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stawia na innowacje w gospodarce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Kamilem Melcerem z NCBR rozmawia Błażej Prośniewski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pojawią się pojutrze w Katowicach na kongresie Impact fintech '17, poświęconemu między innymi nowoczesnym technologiom w branży finansowej. Weźmie w niej udział ponad tysiąc osób. Będą spotkania z ekspertami i innowatorami, prezentacje start-upów i dyskusje panelowe. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

NCBR pomaga innowatorom

I właśnie zbliżający się kongres Impact fintech'17 był przyczynkiem do rozmowy z rzecznikiem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kamil Melcer był pytany między innymi o to, kto może ubiegać się o pomoc ze strony NCBR. Jak mówił, właściwie może to być każda firma, która ma innowacyjne pomysły lub dysponuje takimi technologiami. Oczywiście - są pewne warunki.

- Istotą tego finansowania z naszej strony są dwie rzeczy. Po pierwsze, muszą to być prace badawczo-rozwojowe, a więc prace związane z wytworzeniem nowej jakości. Po drugie, wydając pieniądze podatników staramy się robić to w sposób mądry i efektywne. Z jednej strony wyłbieramy projekty w trybie konkursowym, a z drugiej - finansujemy te najlepsze, najbardziej obiecujące - mówił Kamil Melcer.

Liczy się nie tylko "potencjał wdrożeniowy"

Rzecznik NCBR podkreślił, że dotychczas Centrum patrzyło także na to, czy dany projekt ma "potencjał wdrożeniowy" - czy jest na rynku zapotrzebowanie na daną technologię. Gość Jedynki zaznaczył, że od tego roku podejście się zmieniło.

REKLAMA

- To my definiujemy problem, to my jesteśmy zamawiającym. Mówimy, że mamy konkretną potrzebę - w jednym przypadku jest to autobus bezemisyjny, a w drugim - modernizacja bloków typu 200. Zapraszamy do udziału w konkursie - mówił Kamil Melcer. Jak dodał, NCBR nagrodzi najlepszych pieniędzmi, ale też pomoże im w wejściu na rynek i sprzedaży pierwszej partii ich produktów.

Wsparcie dla branży ICT

Gość Jedynki przypomniał, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi także inne programy, w tym program e-Pionier. W ramach pierwszej edycji uruchomione zostało sześć "akceleratorów", do których mogą się zgłaszać firmy z branży ICT, które potrzebują wsparcia. W tym przypadku także premiowana jest efektywność wdrożenia danych pomysłów. Nabór wniosków do drugiej edycji E-Pioniera rusza w styczniu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej