Tanie kredyty przez cały 2018 rok? Prezes Glapiński na razie niewzruszony ws. stóp procentowych
Nawet nadzwyczaj wysoki wzrost gospodarczy i przyspieszająca inflacja nie spowodowały zmiany retoryki Rady Polityki Pieniężnej, która pozostaje niewzruszona, jeśli chodzi o zmianę wysokości stóp procentowych.
2017-12-05, 19:26
Posłuchaj
To decyzja zgodna z prognozami analityków, zauważa w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
- Rada Polityki Pieniężnej niczego nowego nie zakomunikowała, wręcz przeciwnie. Być może ku zaskoczeniu niektórych wykazała spokój wobec danych o bardzo szybkim wzroście gospodarki – PKB, który w III kwartale wzrósł o 4,9 proc. To najwyższy wzrost od 6 lat, więc nadspodziewanie wysoki. Drugi parametr, na który RPP zwraca uwagę, to inflacja, która wzrosła o 2,5 proc., czyli jest też zaskakująco wysoka – podaje liczby ekspert.
REKLAMA
Podwyżka stóp jeszcze nie w 2018 roku?
Jak dodaje analityk, prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący RPP Adam Glapiński nawet nieco zaskoczył swoim spokojnym, konsekwentnym podejściem w sprawie stóp procentowych.
- To jest tzw. gołębie podejście. W dalszym ciągu podtrzymuje to, co zapowiada od dłuższego czasu, czyli że nie widzi potrzeby zmiany wysokości stóp procentowych do końca 2018 roku. To bardzo wyraźnie dzisiaj powiedział, argumentując, że z tego, że wzrost gospodarczy jest bardzo szybki należy tylko się cieszyć, a nie martwić, tak więc nie ma żadnego powodu do tego, żeby podejmować jakieś kroki co do stóp procentowych – wyjaśnia Roman Przasnyski.
Jaki jest obecnie układ sił w RPP?
Ekspert zwraca również uwagę na różne podejście członków RPP do podwyżki stóp procentowych.
- Należy wierzyć prezesowi Glapińskiemu, który twierdzi z całą stanowczością, że nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych przez co najmniej najbliższych 13 miesięcy. O ile nie zmienią się radykalnie warunki. Żeby zmienił zdanie, musiałoby być utrzymane to bardzo szybkie tempo wzrostu gospodarczego, ale przypuszczam, że to tez by nie wystarczyło. Gdyby inflacja w istotny sposób się zwiększyła i byłoby to zjawisko trwałe, to prawdopodobnie wtedy prezes Glapiński zmieniłby zdanie. Wiadomo jednak, że prezes Glapiński sam nie ustala tych stóp procentowych, tylko z całą Radą, w wyniku głosowania. W tej chwili układ sił w RPP jest taki, że mniej więcej trzech przedstawicieli Rady byłoby skłonnych głosować za podwyżką stóp procentowych, dwóch – jeżeli te warunki, o których mówiłem, byłyby spełnione – mogłoby dołączyć, czyli mamy pięciu członków na pięciu i w tej sytuacji głos prezesa Glapińskiego jest decydujący, przesądzający – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
REKLAMA
Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi nadal 1,5%.
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA