Senior Plus. Samorządy dostaną środki na opiekę nad osobami starszymi

80 milionów złotych - taką kwotę planuje przeznaczyć w tym roku rząd na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych. To najwyższa kwota w historii. A wszystko za sprawą programu Senior Plus. 

2018-01-05, 12:30

Senior Plus. Samorządy dostaną środki na opiekę nad osobami starszymi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Większe środki na program Senior Plus (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Program jest skierowany do samorządów, które już prowadzą albo dopiero zamierzają otworzyć na swoim terenie domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów. Jak mówi Elżbieta Bojanowska wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w tym roku rząd przeznaczył na jego realizację rekordową kwotę 80 milionów, najwyższą w historii programu. Wiceminister dodaje, że środki zostaną przeznaczone na otworzenie i utrzymanie miejsc dla osób starszych. Jeśli chodzi o prowadzenie klubów czy domów dziennego pobytu, państwo pokryje 1/3 kosztów, a jeśli chodzi o utworzenie takich placówek, to w przypadku domu będzie to 300 tysięcy złotych, a w przypadku klubu - 150 tysięcy złotych.

Wsparcie dla seniorów coraz bardziej potrzebne

Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej uważa, że zwiększenie puli finansowej programu to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że placówki dla seniorów będą coraz bardziej potrzebne ze względu na starzenie się społeczeństwa.

- To czterokrotnie wyższa kwota na organizowanie dziennych form pobytu, to dobra wiadomość na początek roku. W Polsce potrzeby wsparcia dla osób starszych są olbrzymie, bo seniorów mamy w Polsce praktycznie 9 milionów, z czego 2 miliony osób dorosłych jest niesamodzielnych. To kropla w morzu potrzeb, ale jeżeli jest taki progres - cztery razy więcej środków niż w roku poprzednim - to to jest bardzo dobra wiadomość, która zmienia nam skalę realizacji zadań dla samorządów i rządu - podkreśla Marzena Rudnicka.

Władze stawiają na aktywizację osób starszych

Wiceminister Elżbieta Bojanowska mówi, że w planach jest utworzenie 300 nowych placówek dla seniorów. Umowy w tej sprawie mają być podpisywane w pierwszym kwartale tego roku. Później do samorządów trafią pieniądze.
 
Marzena Rudnicka dodaje, że zwiększenie kwoty przeznaczonej na program jest ważne, ale istotne jest też wsparcie dla dziennych klubów dla osób starszych, bo takie placówki są dziś bardzo potrzebne. Podkreśla, że dzięki nim osoby samodzielne, ale samotne, dostają szansę "wyjścia do ludzi" i produktywnego spędzania czasu.
 
Kluby i domy dziennego pobytu zapewniają seniorom między innymi usługi socjalne, posiłek, rehabilitację, zajęcia edukacyjne i aktywność ruchową.
 
Co ważne już istniejące placówki, utworzone w poprzednich latach, także mogą liczyć na wsparcie. I miejmy nadzieję, że w końcu zacznie przybywać domów i klubów dziennego pobytu dla osób starszych, bo starzenie się społeczeństwa to ogromne wyzwanie. Według prognoz w 2050 roku 42 procent mieszkańców miast i 38 procent mieszkańców wsi będzie miało co najmniej 60 lat.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md
 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej