Rząd stawia na nowoczesne górnictwo
Rada Ministrów przyjęła Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Głównym celem programu jest tworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego.
2018-01-23, 14:38
Posłuchaj
Ma on być oparty na kooperacji, wiedzy i innowacjach, przyczyniających się do zapewnienia niezależności energetycznej Polski oraz wspierania konkurencyjności naszej gospodarki. Chodzi o przeprowadzenie radykalnej naprawy sytuacji górnictwa węgla kamiennego, przy aktywnym współudziale państwa.
Przygotowany w resorcie energii Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r. to dokument zawierający m.in. prognozy krajowego zapotrzebowania na węgiel oraz wyznaczający kierunki działania górnictwa i strategiczne dla tej branży projekty.
Rozpisany na najbliższe kilkanaście lat Program zastąpi poprzedni tego typu dokument, który wygasł z końcem 2015 roku. Docelowo realizację programu ma wesprzeć nowa ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która – jak zakłada program – będzie przyjęta do 2020 roku i zastąpi obecnie obowiązującą tzw. ustawę górniczą.
Zawarta w Programie prognoza polskiego zapotrzebowania na węgiel kamienny w 2030 r. zakłada w tzw. scenariuszu referencyjnym zużycie podobne do obecnego, rzędu 70-71 mln ton rocznie (w tym 57-58 mln ton to węgiel energetyczny, a 13 mln ton koksowy). W scenariuszu niskim, przy zaniechaniu prac rozwojowych w tym sektorze, roczne minimalne zapotrzebowanie oszacowano na 56,5 mln ton, a w rozwojowym scenariuszu wysokim nawet na 86,1 mln ton w 2030 r.

Oszczędzimy 20 proc. energii
Rząd przyjął również uchwałę w sprawie Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej. W planie znajdą się między innymi działania mające na celu poprawę tej efektywności w poszczególnych sektorach gospodarki.
REKLAMA
Jednym z celów jest 20-procentowa oszczędność w zużyciu energii do 2020 roku. W dokumencie znajdą się również informacje o osiągniętej oraz prognozowanej oszczędności energii, czy strategii wspierania inwestycji w renowację budynków. Krajowe plany działań są sporządzane cyklicznie, co 3 lata. Poprzednie wersje programu rząd przyjął w październiku 2014, w kwietniu 2012 i w lipcu 2007 roku.
abo
REKLAMA