more_horiz
Gospodarka

ZUS wybrał Comarch. KIO nie zmieniła wyników przetargu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:34
Krajowa Izba Odwoławcza nie zmieniła we wtorkowym orzeczeniu wyników przetargu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. ZUS wybrał Comarch, przegranym było Asseco, obie firmy złożyły odwołania do KIO, które Izba odrzuciła. Izba rozpatrywała je od 8 grudnia.
Wtorkowe orzeczenie oznacza, że Comarch jest bliżej podpisania umowy, jednak strony mogą się od tej decyzji KIO odwołać do sądu.
Wtorkowe orzeczenie oznacza, że Comarch jest bliżej podpisania umowy, jednak strony mogą się od tej decyzji KIO odwołać do sądu.Foto: mahos/Shutterstock.com

Oba odwołania - Comarch i Asseco - od wyników przetargu na utrzymanie przez cztery lata systemu informatycznego ZUS trzyosobowy skład Krajowej Izby Odwoławczej odrzucił.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 14 listopada poinformował, że wybrał Comarch na firmę, która za 242 mln zł zajmie się utrzymaniem Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu w kolejnych czterech latach od podpisania umowy i przejęcia systemu.

Jak zostały ocenione oferty?

Comarch otrzymał 60 pkt. w kryterium ceny, 12 pkt. w kryterium zadań i 10 pkt. w kryterium procesu przejęcia systemu. Oferta Asseco otrzymało 38 pkt. za cenę, komplet - 30 pkt. w kryterium zadań i 10 pkt. za koncepcję przejęcia systemu. Oferta firmy Atos na tym etapie została odrzucona.

Na ocenę ofert składały się w 60 proc. cena, w 30 proc. jakość wykonania zadań testowych i 10 proc. koncepcja przejęcia systemu informatycznego. Najniższą ofertę cenową przedstawił Comarch - 242 mln zł brutto, drugą pod względem ceny Asseco 373 mln 996 tys. zł, a trzecią Atos - 430 mln 607 tys. zł. Budżet, który ZUS przeznaczył na ten cel, to 373 mln 998 tys. zł.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła wówczas, że w wyniku przetargu koszt utrzymania KSI ZUS spadnie o ponad połowę. Według niej, po raz pierwszy w historii można mówić o realnej konkurencji w zakończonym przetargu.

Wtorkowe orzeczenie oznacza, że Comarch jest bliżej podpisania umowy, jednak strony mogą się od tej decyzji KIO odwołać do sądu.

abo

Zobacz więcej na temat: ZUS Comarch asseco