Polak chętniej wyjeżdża do pracy za granicę, niż do innego województwa
Blisko połowa Polaków chce dojeżdżać do pracy nie dalej niż 15 km, z kolei co trzeci twierdzi, że mógłby przemieścić się od 15 do 50 km - wynika z danych Kantar Millward Brown dla Work Service.
2018-02-06, 20:11
Posłuchaj
− Wciąż w Polsce zarówno kandydaci, jak i pracodawcy nie są zwolennikami wewnętrznych migracji – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz z Work Service.
Praca w powiecie, gminie…
Jak wyjaśnia, często Polacy szukają pracy w ramach powiatu, często jednej gminy.
− Jak mamy podróżować za pracą, to już zaczynają się schody, mówi gość radiowej Jedynki.
Firmy nie zachęcają, bon na zasiedlenie nie pomógł
Jednocześnie tylko 15% firm zachęca pracowników do podjęcia zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. Działania, które mają zachęcić ludzi do aktywności zawodowej poza miejscem zamieszkania, podjęło też kilka lat temu Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadziło bon na zasiedlenie.
REKLAMA
W jego ramach bezrobotni do 30 roku życia mogą otrzymać środki na pokrycie kosztów zakwaterowania jeśli zdecydują się na pracę poza miejscem zamieszkania. To działanie jednak nie cieszy się popularnością.
Jak wyjaśnia Kubisiak, na przestrzeni 2,5 roku z tych bonów skorzystało ok. 30 tys. osób.
Tyle, że jak dopowiada, bon przeznaczony jest dla osób bezrobotnych, które mogą otrzymać dwie średnie krajowe na urządzenie się.
− Jak jednak widać, ta zachęta nie działa, jeśli skorzystało z niej 30 tys. osób na jeden milion bezrobotnych, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Dlatego też potrzebne są zmiany i bardziej skuteczne zachęty do przemieszczania po kraju.
Wśród nich ekspert wymienia pomysł na rozszerzenie możliwości skorzystania z bonu na osoby nie tylko bezrobotne oraz nie tylko młode.
Paradoksalnie jak podkreśla ekspert, można stwierdzić, że Polacy chętniej wyjeżdżają za pracą do innego kraju niż do innego miasta w Polsce.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA