Agroleśnictwo - nowy trend w rolnictwie

W rolnictwie, tak jak całej gospodarce, też są rozwiązania bardzo innowacyjne. Jednym z nich jest wykorzystanie drzew i zadrzewień w gospodarstwach rolnych. I nie chodzi tu o sady, a o nowy system łączący cele środowiskowe i ekonomiczne, który nazywa się "agroleśnictwo".

2018-02-09, 09:41

Agroleśnictwo - nowy trend w rolnictwie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PixaBay

Posłuchaj

Agroleśnictwo - nowy trend w rolnictwie. Z Robertem Borkiem rozmawia Aleksandra Tycner
+
Dodaj do playlisty

Robert Borek z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa mówi, że agroleśnictwo to zupełnie nowa dziedzina wiedzy, która od 20 lat upowszechnia się w Europiem, m.in. w Anglii i Francji. Chodzi o to, by "wkomponowywać" drzewa i zadrzewienia w uprawy rolne. Dobrze zaplanowany system agroleśnictwa poprawia mikroklimat na polu i zmniejsza erozję gleb.

Ekologia i gospodarka

Z drugiej strony, dobrze dobrane rośliny mogą dawać rolnikowi dodatkowy dochód - tak może być na przykład w przypadku drzew i krzewów owocowych w gospodarstwach ekologicznych. Drzewa z plantacji mogą być też przeznaczane do produkcji biomasy. Robert Borek dodał, że agroleśnictwo może być dobrą alternatywą dla prostego zalesiania, które wyłącza grunty z działalności rolniczej.

Specyficznym rodzajem agroleśnictwa są żywopłoty, sadzone w celu ochrony przed wiatrem. Innym sposób zastosowania drzew w rolnictwie jest sadzenie nadbrzeżnych pasów roślinności drzewiastej, co zapobiega erozji wodnej i chroni rzeki oraz jeziora przed zanieczyszczeniami rolniczymi.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej