Rozmowa Komorowskiego z szefem Europejskiego Banku Centralnego
Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichetem - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Sejmu.
2010-05-05, 15:28
Jak podano w komunikacie, Komorowski poinformował o podjętej w Sejmie inicjatywie nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, dotyczącej sytuacji w NBP w przypadku śmierci prezesa banku centralnego, rezygnacji bądź odwołania.
"Prezes Jean-Claude Trichet zapewnił, że podejmie natychmiastowe działania w celu przeprowadzenia bardzo szybkiej notyfikacji zaproponowanej nowelizacji" - czytamy w komunikacie.
10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP, pierwszy zastępca.
Po śmierci Sławomira Skrzypka, jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.
Projekt autorstwa PO przewiduje rozwiązania, które pozwalają na "płynne wykonywanie zadań ciążących na organach Narodowego Banku Polskiego po upływie kadencji prezesa NBP, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa NBP".
Autorzy projektu podkreślają, że ciągłość działań NBP jest konieczna dla zagwarantowania bezpieczeństwa finansowego państwa i stabilności polityki pieniężnej.
"W sytuacji, gdy zakończyła się sześcioletnia kadencja prezesa NBP, a Sejm nie dokonał wyboru następcy, osoba dotychczas sprawująca tę funkcję powinna pełnić obowiązki prezesa NBP do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Następuje to z chwilą złożenia przez prezesa NBP przysięgi wobec Sejmu" - przewiduje projekt.
"Pozostałe przyczyny (rezygnacja, śmierć, odwołanie) uzasadniają wykonywanie obowiązków prezesa NBP przez wiceprezesa NBP - pierwszego jego zastępcę do czasu objęcia obowiązków przez nowego piastuna tego organu" - dodano w uzasadnieniu.
Autorzy projektu zaznaczają, że nowelizacja nie spowoduje żadnych skutków społecznych, gospodarczych, ani finansowych i jest ona zgodna z prawem Unii Europejskiej. Nowela miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia.
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przeprowadzić pierwsze czytanie tego projektu nowelizacji ustawy o NBP.
REKLAMA