Specjalna Strefa Ekonomiczna przyjdzie do firmy. I obniży jej podatki
Działanie Specjalnych Stref Ekonomicznych zostanie zmienione. Preferencje podatkowe, które obowiązywały na ich obszarze, zostaną rozszerzone na cały kraj. Tyle, że firma aby je otrzymać, będzie musiała stworzyć nowe, dobrze płatne miejsca pracy i to w oparciu o nowoczesne technologie.
2018-02-22, 20:12
Posłuchaj
− To przełomowa zmiana - mówi Tadeusz Kościński - wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii.
Jak podkreśla, obecnie polska gospodarka znajduje się w zupełnie innym miejscu niż wtedy, gdy powstawały Specjalne Strefy Ekonomiczne.
SSE przed 25 laty miały przynieść nowe miejsca pracy
− Przed 25 laty mieliśmy inflację, olbrzymie bezrobocie, brakowało kapitału, najważniejsze było ściągnięcie inwestycji i nowe miejsca pracy. Nie było ważne, jakiej jakości, mówi wiceminister.
Przyszła pora na dobrze płatne miejsca pracy w polskiej gospodarce
Teraz polska gospodarka jest na wysokim poziomie, mamy rekordowe bezrobocie, chociaż w niektórych regionach jest spore, i tam będziemy wspierać inwestycje z nowymi miejscami pracy. Ale gdzie indziej chodzi nam o jakość nowych miejsc pracy, stąd wsparcie otrzymają inwestycje tworzące dobre, wysoko płatne miejsca pracy, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Ważna będzie jakość nowych miejsc pracy, które powstaną dzięki innowacyjnym i nowoczesnym inwestycjom.
Jakie preferencje dla firm
Warunki uzyskania zwolnienia z podatku będą zależeć od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie. Firmy MŚP nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE.
Strefa przyjdzie do inwestora
Jak zapowiada wiceminister, nie będzie już granic geograficznych.
− To nie inwestor będzie szedł do strefy specjalnej, ale strefa przyjdzie do inwestora, czyli cała Polska będzie strefą ekonomiczną. I jeśli inwestor spełni wymogi, to dostanie licencję na strefę, mówi Tadeusz Kościński.
REKLAMA
Zwolnienia podatkowe na 10-15 lat
Wymienia preferencje, które otrzyma inwestor: to zwolnienie z podatku CIT, od nieruchomości i to w zależności w jakim regionie, na 10-15 lat.
Resort liczy, że w efekcie wprowadzonych zmian, liczba inwestycji w kraju dynamicznie wzrośnie.
Szczególnie, że preferencje podatkowe objąć mają nie tylko duże firmy, z obcym kapitałem, ale i małe i średnie polskie przedsiębiorstwa.
Minister Kościński przewiduje, że prace nad ustawą zakończą się w parlamencie w I kwartale 2018 roku.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA